Pregled bibliografske jedinice broj: 1055216
Lička krajiška pješačka pukovnija u razdoblju od 1736. do 1809. godine
Lička krajiška pješačka pukovnija u razdoblju od 1736. do 1809. godine, 2019., doktorska disertacija, Hrvatski studiji, Zagreb
CROSBI ID: 1055216 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Lička krajiška pješačka pukovnija u razdoblju od
1736. do 1809. godine
(The Lika Regiment from 1736 to 1809)
Autori
Balić, Juraj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Hrvatski studiji
Mjesto
Zagreb
Datum
15.07
Godina
2019
Stranica
361
Mentor
Buczynski, Alexander
Ključne riječi
Vojna krajina ; Lika i Krbava ; rani novi vijek ; ratovi XVIII. stoljeća ; Habsburška Monarhija ; vojna povijest
(Military Frontier ; Lika and Krbava ; early modern period ; eighteenth-century warfare ; Habsburg Monarchy ; military history)
Sažetak
Tijekom XVIII. stoljeća Habsburška Monarhija, jedna od vodećih europskih velesila, sudjelovala je u brojnim ratovima koji su za cilj imali proširiti njezine granice, ali i zaštititi njezine raspršene posjede, kao i održati ravnotežu moći među europskim državama. Krajem XVII. stoljeća vojska Osmanskog Carstva, glavna prijetnja opstojnosti Habsburške Monarhije, doživljava katastrofalan poraz pred zidinama Beča, nakon čega habsburške vojne snage prelaze u protunapad i započinju širenje habsburških granica prema jugoistoku. To širenje dovelo je u habsburški posjed Liku i Krbavu, područja koja su Osmanlije osvojili još u prvoj polovici XVI. stoljeća. Na ličko-krbavskom području namjeravala se uspostaviti civilna vlast, ali takva je zamisao bila neprihvatljiva lokalnom stanovništvu koje je zahtijevalo da se taj teritorij uključi u sastav Hrvatsko-slavonske vojne krajine, što je na kraju i provedeno u djelo. Sredinom XVIII. stoljeća izvršen je preustroj Vojne krajine utemeljenjem krajiških pukovnija, teritorijalno-vojnih jedinica, što je bilo u skladu s promjenom uloge krajišnika. Naime, iako je krajišnicima glavna zadaća bila braniti habsburške granice od osmanskih napada, tijekom XVIII. stoljeća krajišnici istovremeno učestalije počinju sudjelovati u vojnim pohodima koji se odvijaju na udaljenim europskim prostorima. Ovaj se rad bavi proučavanjem vojnog angažmana i životnih prilika krajišnika s prostora Ličke pukovnije, jedne od ukupno jedanaest krajiških pukovnija u sklopu Hrvatsko-slavonske vojne krajine. Za potrebe istraživanja koristi se relevantna literatura koja se odnosi na krajišku i vojnu povijest XVIII. stoljeća, kao i raznovrsna izvorna građa, među koju se ubrajaju ratna izvješća, vojni popisi, novinski članci i rukopisi. Vojno djelovanje ličkih krajišnika smješta se u širi kontekst ratovanja i vojničkog života u XVIII. stoljeću, pri čemu se položaj ličkih krajišnika uspoređuje s položajem drugih europskih vojnika, kao i drugih krajišnika. Glavni cilj rada odnosi se na utvrđivanje posebnosti ove krajiške skupine. Osim toga, njihov primjer također služi za pobliže upoznavanje s općim značajkama vojničkog života i vojne profesije u navedenom stoljeću.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-3675 - Vojnički život i slike ratnika u hrvatskom pograničju od 16. stoljeća do 1918. (MLWICB) (Buczynski, Alexander, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, Zagreb