Pregled bibliografske jedinice broj: 1054759
Utjecaj pH otopine na sorpciju krizotiniba na čestice TiO2 u suspenziji
Utjecaj pH otopine na sorpciju krizotiniba na čestice TiO2 u suspenziji // XIII. SUSRET MLADIH KEMIJSKIH INŽENJERA, KNJIGA SAŽETAKA / Dejanović, Igor ; Vrsaljko, Domagoj ; Žižek, Krunoslav (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2020. str. 158-158 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1054759 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj pH otopine na sorpciju krizotiniba na
čestice TiO2 u suspenziji
(The influence of pH value on sorption of
crizotinib in TiO2 particles in suspension)
Autori
Fereža, Iva ; Tolić, Kristina ; Mutavdžić Pavlović, Dragana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XIII. SUSRET MLADIH KEMIJSKIH INŽENJERA, KNJIGA SAŽETAKA
/ Dejanović, Igor ; Vrsaljko, Domagoj ; Žižek, Krunoslav - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2020, 158-158
ISBN
978-953-6894-71-0
Skup
XIII. susret mladih kemijskih inženjera (SMLKI 2020)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.02.2020. - 21.02.2020
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Crizotinib ; TiO2 suspenzija ; sorpcija ; sorpcijske izoterme ; utjecaj pH
(Crizotinib ; TiO2 suspension ; sorption ; sorption isotherms ; the influence of pH)
Sažetak
Farmaceutici su tvari koji se svakodnevno koriste u humanoj i veterinarskoj medicini radi održavanja zdravlja. Njihova konstanta konzumacija povećava vjerojatnost dospijevanja i pronalaska tih aktivnih tvari u okolišu koji uključuje tlo, sedimente, otpadne vode i u konačnici pitke vode. U okolišu farmaceutik može biti izložen raznim utjecajima te tako podlijegati različitim procesima razgradnje i uzrokovati novonastale produkte koji često mogu biti toksičniji od početnog spoja. Farmaceutici su u uporabi svega nekoliko desetljeća tako da je njihova koncentracija u okolišu niska iako je do nedavno njihova identifikacija i kvantifikacija bila otežana sve do razvoja analitičkih metoda koje su omogućile njihovu analizu pri nižim granicama detekcije. Kao jedan od neistraženih farmaceutika o čijoj se sudbini i ponašanju u okolišu ništa ne zna je krizotinib. On predstavlja malu molekulu odobrenu 2011. godine kao protutumorski lijek koji inhibira receptor tirozin kinazu kod raka pluća kao jednog od vodećih uzroka smrti u svijetu. Napredni oksidacijski procesi poput fotokatalize jedan su od načina uklanjanja farmaceutika iz okoliša. TiO2 je jedan od najčešće korištenih fotokatalizatora. Razlog njegove česte upotrebe leži u činjenici da je netoksičan, jeftin te učinkovit. Ipak prilikom fotokatalize ne može se zanemariti činjenica da se farmaceutici prilikom takvog procesa mogu adsorbirati na površinu TiO2 kao i na površinu nekog drugog fotokatalizatora. Iz tog razloga cilj ovog rada bio je ispitati koliko se krizotiniba može sorbirati na česticama TiO2 tijekom fotokatalize krizotiniba u vodenom mediju. U tu svrhu određeno je vrijeme kontakta krizotiniba sa česticama TiO2 u suspenziji da bi došlo do njegove maksimalne sorpcije. Na osnovu toga određen je kinetički model koji najbolje opisuje sorpciju krizotiniba. Budući da je sorpcija krizotiniba uvjetovana njegovim fizikalno- kemijskim svojstvima, ali i fizikalno-kemijskim karakteristikama sorbensa i medija u kojem se on nalazi, ispitali smo i utjecaj pH vrijednosti otopine krizotiniba na sorpciju. Parametri sorpcije krizotiniba određeni su primijenom različitih sorpcijskih izotermi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Interdisciplinarne prirodne znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb