Pregled bibliografske jedinice broj: 1054675
Problematika sjemenarstva i rasadničarske proizvodnje sadnica poljskog jasena (Fraxinus angustifolia Vahl) i hrasta lužnjaka (Quercus robur L.)
Problematika sjemenarstva i rasadničarske proizvodnje sadnica poljskog jasena (Fraxinus angustifolia Vahl) i hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) // Ekologija, obnova i zaštita poplavnih šuma Posavine / Oršanić, Milan (ur.).
Zagreb: Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2020. str. 101-188
CROSBI ID: 1054675 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Problematika sjemenarstva i rasadničarske proizvodnje sadnica poljskog jasena (Fraxinus angustifolia Vahl) i hrasta lužnjaka (Quercus robur L.)
(Problematics of seeds and nursery production of narrow-leafed ashs (Fraxinus angustifolia Vahl) and penduculate oaks (Quercus robur L.) seedlings)
Autori
Drvodelić, Damir ; Oršanić, Milan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Ekologija, obnova i zaštita poplavnih šuma Posavine
Urednik/ci
Oršanić, Milan
Izdavač
Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2020
Raspon stranica
101-188
ISBN
978-953-292-061-1
Ključne riječi
Morfologija sjemena ; Vitalitet sjemena ; Fiziologija šumskih sadnica ; Kvaliteta žira hrasta lužnjaka ; Hipoksija
(seed morphology ; seed vitality ; physiology of forest seedlings ; quality of pedunculate oak acorns ; hypoxia)
Sažetak
Poglavlje započinje s povijesnim pregledom o sjemenarstvu poljskog jasena (Fraxinus angustifolia Vahl) i današnjim stanjem sastojina s aspekta proizvodnje sjemena i analize kvalitete sjemena, sadnog materijala i pošumljavanja. Istraživane su morfološko-biološke značajke sjemena poljskog jasena te vitalitet svježeg sjemena kao i onog čuvanog u vodi u trajanju od 95 i 166 dana. Procjena vitaliteta obavljena je sukladno ISTA pravilima za rod Fraxinus. Piše se o predsjetvenoj pripremi i laboratorijskoj klijavosti sjemena poljskog jasena i slikovno se prikazuje pravilan i nepravilan klijanac prema ISTA pravilima. Posebna poglavlja govore o prirodnoj i umjetnoj obnovi sastojina poljskog jasena i sadnji sadnica golog i obloženog korijenskog sustava. Detaljno se opisuje rasadnička proizvodnja šumskih sadnica poljskog jasena obloženog korijena i prikazuju se rezultati mjerenja njihovog fiziološkog stanja poput indeksa relativnog sadržaja ukupnih klorofila (CCI) u lišću i vodnog potencijala (ψ) sadnica. S obzirom na morfološke značajke utvrđen je najveći Dicksonov indeks kvalitete (DQI) sadnica poljskog jasena obloženoga korijena u iznosu od 0, 84 kod tretmana F (primjena agrogela, normalne doze gnojiva Osmocote i uz zalijevanje svaki drugi put). U poglavlju se piše o morfološkim značajkama korijenskog sustava sadnica poljskog jasena obloženog korijena i prikazuju se one najvažnije. Posebno poglavlje govori o kakvoći žira hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) iz uroda 2014. godine pri čemu se ispitivala rasadnička klijavost okularno zdravog i okularno lošeg žira tretiranog otopinom efektivnih mikroorganizama te mikoriziranim ektomikoriznim micelijima. Piše se o morfološkim značajkama i vitalitetu prirodnog ponika hrasta lužnjaka nakon poplava. Posebno se donose rezultati utjecaja suše, normalnog zalijevanja i saturacije supstrata na morfloško i fiziološko stanje kontejnerskih sadnica poljskog jasena. Na sadnicama je mjerena fluorescencija klorofila "a" i prikazani su rezultati optimalnog prinosa fotosustava II (Fv/Fm). U poglavlju se posebno piše o rezultatima procjene stupnja uroda i vitaliteta svježeg i preležalog sjemena poljskog jasena iz uroda 2015. godine. Prikazani su rezultati visina i duljina glavnog korijena ili žile srčanice sadnica hrasta lužnjaka 1+0 uzgojenog iz sjemena s radikulom i bez radikule (otkinuta). Poglavlje završava s prikazom rezultata istraživanja potapanja sadnica poljskog jasena u vodi i utjecaju navodnjavanja šumskih sadnica gologa korijena 1+0 u rasadniku na vodni potencijal (bari). U poglavlju je dat prikaz 26 navoda domaće i strane literature i dva internetska izvora.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije