Pregled bibliografske jedinice broj: 1053694
Novorođenčad ekstremno niske rodne mase
Novorođenčad ekstremno niske rodne mase // Paediatria Croatica, 62 (Supl 1) (2018), 15-21 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1053694 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Novorođenčad ekstremno niske rodne mase
(Extremely low birth weight infants)
Autori
Bucat, Marija ; Papazovska Cherepnalkovski, Anet ; Furlan, Ivanka ; Pavlov, Vesna ; Družić, Mila ; Budimir, Majda ; Brajković Luka.
Izvornik
Paediatria Croatica (1330-1403) 62 (Supl 1)
(2018);
15-21
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Novorođenče ekstremno niske rodne mase, ishod
(Extremely low birth weight infants, outcome)
Sažetak
Cilj istraživanja bio je prikazati ishod liječenja novorođenčadi ekstremno niske rodne mase (ELBW), u razdoblju od 2 godine u Odjelu neonatologije Klinike za ženske bolesti i porode, KBC Split ; usporediti ishod liječenja ove skupine novorođenčadi sa dostupnim literaturnim podatcima. ELWB su novorođenčad rodne mase manje od 1000 g i gestacijske dobi uglavnom od ≤27 tjedana, s posebnim naglaskom, posljednjih godina, na one rođene na granici preživljavanja. Ova skupina novorođenčadi ima više specifičnih problema, koji proizlaze iz krajnje nezrelosti organskih sustava. Naša studija sastojala se od 41 ispitanika, rodne mase od 500 do 999 g, od čega 51, 2% muškog i 48, 8% ženskog spola. Analizirani parametri su bili: maternalni paritet, antenatalno primijenjeni steroidi, sindrom intraamnijske infekcije, pre/perinatalna primjena antibiotika, antenatalna skrb i način porođaja ; kao i podaci o novorođenčadi - glavni ishod (preživljavanje ili smrt), gestacijska dob, rodna masa, opseg glave, Apgar score u prvoj minuti, relevantni klinički i laboratorijski nalazi i uzroci smrti. Sve varijable su uspoređene između dvije glavne grupe ishoda (preživljavanje ili smrt). Raspodjela ispitanika po spolu nije se značajno razlikovala između skupina ishoda. Medijan gestacijske dobi preživjele novorođenčadi je bio četiri tjedna veći nego kod umrlih. Prosječna težina preživjelih je bila veća za 140 grama. Medijan Apgar score za preživjele bio je za 2, 5 veći u odnosu na drugu skupinu. Udio hitnih carskih rezova bio je 2, 7 puta veći u skupini u preživjelih. Nismo pronašli statistički značajne korelacije za ostale ispitane majčinske i fetalne varijable. Primijetili smo manju incidenciju komplikacija u našoj skupini ispitanika, kao što su bronhopulmonalna displazija, prematurna retinopatija, perzistentni duktus arteriosus i manifestacija sa strane središnjeg živčanog sustava, nego što je objavljeno u literaturi. Zaključno, preživljavanje novorođenčadi ELBW u našoj Klinici bilo je zadovoljavajuće. Snažni prediktori ishoda su bili rodna težina i gestacijska dob. Pozitivna korelacija je bila opažena s carskim rezom, boljom regulacijom glikemije i boljim hematološkim statusom. Učinkoviti koraci potrebni su za prevenciju nastupa ekstremno prijevremenog poroda, redovite prenatalne primjene kortikosteroida, i dugoročno praćenje djece, za koje su potrebne odgovarajuće baze podataka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
KBC Split,
Medicinski fakultet, Split
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus