Pregled bibliografske jedinice broj: 1052914
Povijesna demografija Nadina na temelju matičnih knjiga i ostalih evidencija Ninske biskupije od 17. do sredine 19. stoljeća
Povijesna demografija Nadina na temelju matičnih knjiga i ostalih evidencija Ninske biskupije od 17. do sredine 19. stoljeća // Polački kraj u prošlosti i sadašnjosti / Došen, Božo (ur.).
Zadar: Ogranak Matice hrvatske u Zadru ; Ilirija, 2020. str. 475-523
CROSBI ID: 1052914 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povijesna demografija Nadina na temelju matičnih knjiga i ostalih evidencija Ninske biskupije od 17. do sredine 19. stoljeća
(Population of Nadin from the Late 17th to the Late 19th century)
Autori
Franov-Živković, Grozdana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
Polački kraj u prošlosti i sadašnjosti
Urednik/ci
Došen, Božo
Izdavač
Ogranak Matice hrvatske u Zadru ; Ilirija
Grad
Zadar
Godina
2020
Raspon stranica
475-523
ISBN
978-953-247-136-6
Ključne riječi
matične knjige, Nadin, stanovništvo, razdoblje od kraja 17 do kraja 19. stoljeća
(registers of births, marriages and deaths, Nadin, population, the period from the end of the 17th to the end of the 19th century)
Sažetak
U radu se analizira stanovništvo Nadina u razdoblju od kraja 17. do kraja 19. stoljeća. Za Nadin je sačuvana Glagoljska knjiga godova iz 18. stoljeća s prijepisima iz ranijih razdoblja te parice tabelarnih matičnih knjiga iz 19. stoljeća za katoličko stanovništvo. Originali tih matica su zagubljeni. Za pravoslavno stanovništvo sačuvane su sve matične knjige iz 19. stoljeća za parohiju Biljane, a čuvaju se u Državnom arhivu u Zadru. Broj stanovnika nalazimo u raznim popisima, npr. u popisu iz katastra iz 1709. godine te popisima krizmanih iz fonda Vizitacije ninskih biskupa. Dio popisa stanovništva pronađen je u fondu Ninske biskupije, a na temelju svih tih podataka obavljena je statistička analiza te je izrađen grafikon za katoličko stanovništvo. U izvještajima vizitatora, kao i u nekim drugim dokumentima i knjizi godova, spominju se čelnici civilnih i vojnih vlasti u selu: sudci sela, kapetani i ostali časnici teritorijalnih snaga (černida), članovi upravnih tijela bratovština i crkve iz 18. stoljeća, dok se glavari sela spominju u tabelarnim maticama iz 19. stoljeća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Grozdana Franov-Živković
(autor)