Pregled bibliografske jedinice broj: 1052614
OPTIMIZACIJA ULTRAZVUČNE EKSTRAKCIJE BERBERINA IZ KORIJENA ŽUTIKE (Berberis vulgaris L.)
OPTIMIZACIJA ULTRAZVUČNE EKSTRAKCIJE BERBERINA IZ KORIJENA ŽUTIKE (Berberis vulgaris L.), 2019., postdiplomski specijalisticki, FARMACEUTSKO-BIOKEMIJSKI FAKULTET, ZAGREB
CROSBI ID: 1052614 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
OPTIMIZACIJA ULTRAZVUČNE EKSTRAKCIJE BERBERINA IZ KORIJENA ŽUTIKE (Berberis vulgaris L.)
(Optimization of ultrasonic-assisted extraction of berberine from bearberry (Berberis vulgaris L.) root)
Autori
Dulić, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, postdiplomski specijalisticki
Fakultet
FARMACEUTSKO-BIOKEMIJSKI FAKULTET
Mjesto
ZAGREB
Datum
13.12
Godina
2019
Stranica
38
Mentor
Zovko Končić, Marijana
Ključne riječi
Berberis vulgaris, berberin, antiradikalna aktivnost, metodologija površine odgovora
(Berberis vulgaris, berberine, antiradical activity, response surface methodology)
Sažetak
Uvod: Žutika (Berberis vulgaris L., Berberidaceae) je biljna vrsta s dugom povijesti, koja se koristi u prehrambene i ljekovite potrebe u Europi, Aziji i Americi. Ima raznovrsne terapijske učinke, koji uglavnom potječu od izokinolinskih alkaloida, osobito berberina. Ciljevi: Cilj ovog istraživanja bio je razviti metodu za ultrazvučnu ekstrakciju berberina iz kore korijena žutike. Za ekstrakciju je korišten glicerol, netoksično i biorazgradivo otapalo dostupno iz obnovljivih izvora. Materijali i metode: Pokusi su planirani pomoću Box-Brehnkenovog dizajna. Raspon projektnih parametara (nezavisne varijable) bio je: temperatura (X1) 20-80 oC, maseni udio glicerola (X2), 10-90 % i snaga ultrazvuka (X3), 144-720 W. Sadržaj berberina u ekstraktima određen je pomoću RP-HPLC-DAD metode, a sposobnost hvatanja slobodnih radikala (RSA) određena je spektrofotometrijski pomoću DPPH radikala (zavisne varijable). Za pronalaženje odnosa između zavisnih i nezavisnih varijabli korištena je metodologija površine odgovora. Rezultati i rasprava: Odnosi između zavisnih i nezavisnih varijabli najbolje su odgovarali kvadratnom modelu. Odabrani kvadratni modeli su bili statistički visoko značajni (P> 0, 01), a njihova vrijednost r2 bila je iznad 0, 93. Najznačajnije varijable za ekstrakciju su bile temperatura i koncentracija glicerola. One su značajno (P> 0, 05) utjecale na RSA u vidu linearnih i kvadratnih faktora. Osim toga, jačina ultrazvuka imala je statistički značajan (P< 0, 05) utjecaj na koncentraciju berberina kao kvadratni faktor, kao i u interakciji s temperaturom ekstrakcije. Rješenja kvadratnih jednadžbi pokazala su da su najbolji uvjeti za ekstrakciju berberina (X1, X2, X3) temperatura ekstrakcije 80 oC, koncentracija glicerola 50 % i snaga ultrazvuka 144 W. Najbolji RSA pokazali su ekstrakti priređeni pri 80 oC, koncentracija glicerola 40 % i snazi ultrazvuka od 720 W. Eksperimentalni podaci su potvrdili predviđanja s odstupanjem 5%. Zaključak: Rezultati pokazuju da je ultrazvučna ekstrakcija pomoću glicerola bila učinkovita i brza metoda za dobivanje ekstrakata sa značajnom koncentracijom berberina i antiradikalnom aktivnošću.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2018-01-6504 - Ekstrakcija bioaktivnih biljnih sastavnica pomoću zelenih otapala – korak prema zelenim kozmeceuticima (CosmoGreen) (Zovko Končić, Marijana, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Marijana Zovko Končić
(mentor)