Pregled bibliografske jedinice broj: 1052611
Fizikalno-kemijske i biološke značajke vode potoka Vranča i bunarske vode okolnih kućanstava
Fizikalno-kemijske i biološke značajke vode potoka Vranča i bunarske vode okolnih kućanstava, 2020., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1052611 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fizikalno-kemijske i biološke značajke vode potoka Vranča i bunarske vode okolnih kućanstava
(Physico-chemical and biological characteristics of the Vranča stream and draw-well water from the surrounding households)
Autori
Širjan, Ana-Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
28.02
Godina
2020
Stranica
54
Mentor
Sertić Perić, Mirela
Ključne riječi
potok Vranča ; bunari ; stočne farme ; antropogeni utjecaj ; fekalno zagađenje ; makrozoobentos
(VranČa stream ; wells ; animal farms ; antropogenc influences ; fecal contamination ; macrozoobenthos)
Sažetak
U ovom radu opisano je istraživanje provedeno tijekom osam tjedana u rujnu i listopadu 2019. godine. Područje istraživanja obuhvatilo je pet postaja na potoku Vranča te tri bunara okolnih kućanstava u selu Gornji Fodrovec (Koprivničko-križevačka županija), smještenih na udaljenosti od ca. 50 – 170 m od potoka Vranča. Kroz deset terenskih izlazaka provedena su mjerenja fizikalno-kemijskih parametara za vodu na svih osam postaja, a dva puta mjesečno uzeti su uzorci makrozoobentosa s početne (referentne) i krajnje postaje na potoku za biološku analizu. Naknadno su uzeti i uzorci bunarske vode za mikrobiološku analizu. Rezultati mjerenja potvrdili su dobru kakvoću vode na referentnoj postaji te zagađenje, odnosno visoko opterećenje vode potoka organskim tvarima nizvodno od referentne postaje, odnosno u području utjecaja naselja i poljoprivrednih djelatnosti. Bunarska voda prema rezultatima također pokazuje opterećenje nutrijentima, na što ukazuju povišene koncentracije nitrata i ortofosfata. Zastupljenost pojedinih taksonomskih skupina makrozoobentosa na potoku ukazuje na dobru kakvoću vode na referentnoj postaji (npr. prisutnost vrste roda Gammarus sp. i predstavnika Plecoptera, koji se smatraju indikatorima čistih tekućica), dok dominacija jedinki Oligochaeta i Chironomidae (indikatora za vode opterećene organskim tvarima), potvrđuju zagađenost potoka nizvodno u području naseljenog poljoprivrednog mjesta. Dodatnom mikrobiološkom analizom bunarske vode utvrđena je prisutnost koliformnih bakterija kao glavnih indikatora bakterijskog zagađenja vode. Utvrđena je i prisutnost ukupnih koliforma, enterokoka te bakterija vrste Escherichia coli i roda Pseudomonas. Bunarska voda prema rezultatima mikrobiološke analize nije za piće.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Interdisciplinarne prirodne znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb,
Sveučilište u Zagrebu
Profili:
Mirela Sertić Perić
(mentor)