Pregled bibliografske jedinice broj: 1052433
O problemu ubikacije ranosrednjovjekovnih bazilika Sv. Ivana Evanđeliste i Sv. Tome u Biogradu na moru
O problemu ubikacije ranosrednjovjekovnih bazilika Sv. Ivana Evanđeliste i Sv. Tome u Biogradu na moru // Radovi Zavoda za povijesne znanosti HAZU u Zadru, 62 (2020), 5-30 (međunarodna recenzija, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 1052433 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
O problemu ubikacije ranosrednjovjekovnih
bazilika Sv. Ivana Evanđeliste i Sv. Tome u
Biogradu na moru
(About the problem of identifying the Early
Medieval basilicas of St. John the Evangelist
and St. Thomas in Biograd at the sea)
Autori
Jordan Knežević Ana
Izvornik
Radovi Zavoda za povijesne znanosti HAZU u Zadru (1330-0474) 62
(2020);
5-30
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
don Luka Jelić, benediktinsko monaštvo, Sv. Ivan Evanđelist, Sv. Toma, Sv. Marija (?), crkveni naslovnik, rani srednji vijek, Biograd na moru
(don Luka Jelić, benedictine monasticism, St. John Evangelist, St. Thomas, St. Mary (?), church cover, the early Middle Ages, Biograd on the sea)
Sažetak
Tijekom istraživanja arhivskog fonda don Luke Jelića u Arheološkom muzeju u Splitu, autorica je uvidjela da postoji dio neobjavljene dokumentacije u kojoj se opisuju biogradski spomenici. U Jelićevim Izvještajima s istraživanja u Biogradu od 1902. do 1905. donose se podatci o sljedećim lokalitetima: biogradska katedrala na Glavici, starokršćanska bazilika Sv. Marije (?) u vrtu Artura Jeličića, bazilika Sv. Ivana Evanđeliste kod kaštela Matkovića te crkvica u vrtu Joze Dokoze. Bazilika Sv. Tome sa ženskim benediktinskim samostanom tek se usputno spominje i pozicionira u JI dio grada, gdje inače don Luka Jelić ucrtava tzv. položaj "tri crkve." Upravo takva opisana situacija s označenim lokalitetima, navela je autoricu da se pozabavi problemom ubiciranja biogradskih ranosrednjovjekovnih bazilika, a tako i njihovih benediktinskih samostana, za koje je poznato da su podignuti u vrijeme hrvatskog kralja Petra Krešimira IV. U daljnjem tumačenju spomenute problematike iznimno je važno i pozicioniranje "starokršćanske bazilike Sv. Marije", koju Jelić smješta SZ od biogradske katedrale, u vrtu Artura Jeličića.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti, Arheologija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Arts & Humanities Citation Index (A&HCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus