Pregled bibliografske jedinice broj: 1052401
Mikrostruktura kompozitne aluminij oksidne - titan oksidne keramike oblikovane lijevanjem suspenzije
Mikrostruktura kompozitne aluminij oksidne - titan oksidne keramike oblikovane lijevanjem suspenzije, 2020., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
CROSBI ID: 1052401 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mikrostruktura kompozitne aluminij oksidne - titan oksidne keramike oblikovane lijevanjem suspenzije
(Microstructure of slip cast alumina-titania composite ceramics)
Autori
Soldo, Kata
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet strojarstva i brodogradnje
Mjesto
Zagreb
Datum
28.02
Godina
2020
Stranica
35
Mentor
Grilec, Krešimir
Ključne riječi
kompozitna keramika ; aluminijev oksid ; titanijev oksid ; lijevanje suspenzije
(composite ceramics ; alimina ; titania ; slip casting)
Sažetak
Kompozitna keramika se smatra podskupinom keramike i kompozitnih materijala. Kompozitni materijali sastoje se od najmanje dva dijela: ojačala, koje daje posebna mehanička svojstva poput krutosti i čvrstoće i matrice koja drži sve zajedno. Al2O3 - TiO2 je dvofazni kompozit u kojem se titanov dioksid koristi za pojačanje aluminijevog oksida. Ima visoku emisiju pod vakuumom na visokim temperaturama u dužem periodu, nisku toplinsku vodljivost, izuzetno nizak koeficijent toplinske rastezljivosti, a samim tim i veliku otpornost na promjene temperature, malu kvašljivost rastaljenim aluminijem i obojenim metalima. Zbog mnogih povoljnih svojstava, primjena kompozitne keramike je široka: solarna svemirska energija, visokofrekventna tehnika, biomedicinski procesi, elektroničke i optičke primjene, ljevarstvo. Pripravljene su četiri skupine suspenzija s različitim udjelima aluminijevog i titanovog oksida: (i) 100% Al2O3, (ii) 99, 5% Al2O3 + 0, 5% TiO2, (iii) 99% Al2O3 + 1%TiO2, (iiii) 95% Al2O3 + 5% TiO2. Pripravljene suspenzije su homogenizirane u planetarnom kugličnom mlinu, te tretirane u ultrazvučnoj kupelji. Potom su provedena reološka ispitivanja da bi se odredio optimalni sadržaj disperzanata. Jedan od posljednjih koraka pri proizvodnji uzoraka je lijevanje u gipsane kalupe i sinteriranje. Na kraju je provedena analiza skenirajućim elektronskim mikroskopom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2016-06-6000 - Napredna monolitna i kompozitna keramika za zaštitu od trošenja i korozije (WECOR) (Ćurković, Lidija, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
Profili:
Krešimir Grilec
(mentor)