Pregled bibliografske jedinice broj: 1052069
Uključenje nematerijalne baštine u turističku ponudu Republike Hrvatske
Uključenje nematerijalne baštine u turističku ponudu Republike Hrvatske // Zbornik radova 1. hrvatskog kongresa o ruralnom turizmu s međunarodnim sudjelovanjem «Perspektive razvoja ruralnog turizma», Hvar, 17. – 21. listopada 2007. / Katica, Dijana (ur.).
Zagreb: Hrvatski farmer, 2010. str. 622-630 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1052069 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uključenje nematerijalne baštine u turističku ponudu Republike Hrvatske
(Inclusion of Intangible Heritage in the Tourist Offer of the Republic of Croatia)
Autori
Hrovatin, Mirela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova 1. hrvatskog kongresa o ruralnom turizmu s međunarodnim sudjelovanjem «Perspektive razvoja ruralnog turizma», Hvar, 17. – 21. listopada 2007.
/ Katica, Dijana - Zagreb : Hrvatski farmer, 2010, 622-630
Skup
Perspektive razvoja ruralnog turizma
Mjesto i datum
Hvar, Hrvatska, 17.10.2007. - 21.10.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
nematerijalna baština, turizam, očuvanje, živuća tradicija
(intangible heritage, tourism, safeguarding, living tradition)
Sažetak
Već dulje vrijeme globalizacija, novi načini privređivanja i pogleda na život te mnogi drugi uzroci dovode do nestajanja raznih oblika nematerijalne kulturne baštine u svijetu. Nastojanja UNESCO-a na području očuvanja nematerijalne kulturne baštine javljaju se već 70-tih godina 20. stoljeća, a konkretizirana su donošenjem Konvencije o zaštiti i očuvanju nematerijalne kulturne baštine 2003. godine koju je dosad potpisalo oko 80-tak zemalja. Postoje različiti načini i prakse očuvanja nematerijalne kulturne baštine u svijetu, a Republika Hrvatska, kao potpisnica Konvencije, već duže vrijeme sama razvija i od nedavno sustavno provodi zaštitu te potiče očuvanje nematerijalne baštine na svom prostoru. Osigurati očuvanje nematerijalne baštine, spriječiti njezinu petrifikaciju i pritom je uključiti u turizam, težak je zadatak u kojem je potrebno ponajprije sudjelovanje nositelja te baštine, a zatim i stručnjaka i znanstvenika te upravnih tijela i vlasti, koji imaju svaki posebnu ulogu. Miješanje tih uloga i nerazumijevanje prirode nematerijalne baštine može dovesti do njezina uništenja ili nestajanja. Stoga je cilj ovog članka upozoriti na tu problematiku i predložiti neke od načina očuvanja i uključenja u turizam nematerijalne baštine, načine koji bi spriječili njezino uništenje, ali i osigurali njezino očuvanje te daljnje prenošenje.
Izvorni jezik
Hrvatski