Pregled bibliografske jedinice broj: 1051498
Prilog povećanju pouzdanosti sustava mlinova TE Plomin 2
Prilog povećanju pouzdanosti sustava mlinova TE Plomin 2, 2019., doktorska disertacija, Tehnički fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 1051498 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prilog povećanju pouzdanosti sustava mlinova TE Plomin 2
(Contribution to research on increasing mill system reliability of the Plomin 2 thermal power plant)
Autori
Batelić, Jakov
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Tehnički fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
15.07
Godina
2019
Stranica
162
Mentor
Matika, Dario
Ključne riječi
termoelektrana, mlinovi za ugljen, održavanje, eksploatacijska pouzdanost, pogodnost održavanja, numerički model, ekonomičnost održavanja
(thermal power plant, coal mills, maintenance, exploitation reliability, maintainability, numerical model, maintenance cost-effectiveness)
Sažetak
Općenito se može navesti da je učinkovit i ekonomičan onaj tehnički sustav koji uspješno vrši svoju funkciju uz najniže ukupne troškove (troškove nabave, troškove održavanja, troškove amortizacije itd.). Sagledavajući životni ciklus jednog takvog složenog tehničkog sustava kao što je termoelektrana TE Plomin 2, ukupni se troškovi mogu znatno umanjiti ako se odgovarajuća pozornost pravodobno posveti eksploatacijskoj pouzdanosti i pogodnosti održavanja njezinih podsustava. Zbog kompleksnosti same termoelektrane, istraživanje čiji se rezultati predstavljaju u ovoj doktorskoj disertaciji bilo je usmjereno na sustav mlinova za ugljen. U cilju prethodno navedenog, istražen je učinak sanacijskog održavanja na točku ekonomičnosti održavanja na primjeru sustava mlinova u TE Plomin 2. U svrhu navedenog, razvijen je model kojim se procjenjuje doprinos sanacijskog održavanja na točku ekonomičnosti održavanja iz dva aspekta, pri čemu prvi predstavlja doprinos sanacijskog održavanja na eksploatacijsku pouzdanost i ukupne troškove održavanja promatranog tehničkog sustava, dok drugi aspekt predstavlja doprinos sanacijskog održavanja na optimizaciju vremena provedbe preventivnog održavanja za promatrani tehnički sustav. U skladu s time, bilo je nužno analizirati složeni tehnički sustav u kojem je zastupljena provedba sanacijskog održavanja uz postojanje relevantne baze podataka o karakterističnim događajima na temelju kojih je postavljen i statistički potvrđen numerički model kao podloga pri određivanju točke ekonomičnosti održavanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Tehnički fakultet, Rijeka