Pregled bibliografske jedinice broj: 105134
Kvantitativna analiza klorofila u vegetativnim pupovima i iglicama smreka: Picea abies i Picea pungens
Kvantitativna analiza klorofila u vegetativnim pupovima i iglicama smreka: Picea abies i Picea pungens // 8. Ružičkini dani : Knjiga sažetaka
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 1996. str. 163-164 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 105134 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kvantitativna analiza klorofila u vegetativnim pupovima i iglicama smreka: Picea abies i Picea pungens
(The amount of chlorophylls in the vegetative buds and needles of spruce: Picea abies and Picea pungens)
Autori
Cesar, Vera ; Lepeduš, Hrvoje ; Bačić, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
8. Ružičkini dani : Knjiga sažetaka
/ - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 1996, 163-164
Skup
Ružičkini dani (8 ; 1996)
Mjesto i datum
Bizovac, Hrvatska, 27.06.1996. - 28.06.1996
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Picea abies; Picea pungens; fotosintetski pigmenti; vegatativni pupovi; iglice
(Picea abies; Picea pungens; photosynthetic pigments; vegatative buds; needles)
Sažetak
Tijekom vegetacijskih perioda mijenja se količina pigmenata, naročito klorofila a i b, u asimilacijskim organima biljaka: listovima, odnosno iglicama u četinjača. Koncentracija klorofila u ovisnosti je s mnogim faktorima: genotipom biljke, fotoperiodom, temperaturom itd. Također, na koncentraciju klorofila mogu imati utjecaja i različita zagađenja. No, da bi se na određenom području mogla utvrditi korelacija između koncentracije pojedinog polutanta, ili više njih, primarno je potrebno utvrditi promjene koncentracije klorofila koje su posljedica razvoja vegetativnih pupova u iglice, odnosno fluktuaciju koncentracije klorofila tijekom vegetacijskih perioda. Prezentirani rezultati dio su opsežnih istraživanja razvoja i proliferacije vegetativnih pupova u iglice smareka, koje su dobri bioindikatori zagađenja. Klorofil a i be ekstrahiran je iz vegetativnih pupova i iglica smreka u 80%-tnom acetonu i kvantitativno određen spektrofotometrijski, mjerenjem apsorbancije na 630, 645 i 663 nm. Preliminarni rezultati pokazuju razlike u koncentraciji klorofila a i b za istraživane vrste Picea abies i Picea pungens. Također je vidljiv porast koncentracije ukupnog klorofila s razvojem i proliferacijom iglica. Daljnja istraživanja trebaju pokazati međusobnu ovisnost dinamike razvoja iglica i fluktuacije sadržaja klorofila kao i razlike u koncentraciji klorofila kod stabala koja rastu u gradu i onih koja rastu izvan njega. Na posteru će biti prikazani rezultati u periodu od početka vegetacijske sezone do polovine lipnja ove godine, a zbog važnosti problematike, istraživanja će se nastaviti, kako bi se dobile godišnje krivulje promjena klorofila, kao posljedica djelovanja prethodno navedenih faktora.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija