Pregled bibliografske jedinice broj: 1050777
Utjecaj psihološkog stanja na kvalitetu života osoba sa stomom
Utjecaj psihološkog stanja na kvalitetu života osoba sa stomom // Acta Chirurgica Croatica / Majerović, Mate ; Zelić, Marko (ur.).
Zagreb, 2017. str. 90-90 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1050777 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj psihološkog stanja na kvalitetu života
osoba sa stomom
(Influence of psychological state on the quality of
life of persons with ostomy)
Autori
Juretić, Sanja ; Bošković, Sandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Acta Chirurgica Croatica
/ Majerović, Mate ; Zelić, Marko - Zagreb, 2017, 90-90
Skup
12. kongres Hrvatskog društva za digestivnu kirurgiju s međunarodnim sudjelovanjem 1. kongres Društva medicinskih sestara/tehničara digestivne kirurgije
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 07.06.2017. - 10.06.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
Stoma, Kvaliteta života ; Psihološka podrška
(ostomy ; quality of life ; psychological state)
Sažetak
Cilj: Utjecaj dobre psihološke podrške kod osobe koja se iznenada suočava s malignom bolešću i mogućnošću izvođenja stome vrlo je značajna samoj osobi i njenoj obitelji te značajno utječe na psihološki aspekt kvalitete života nakon operacije. Mnogobrojna istraživanja pokazuju pozitivne i negativne aspekte prisustva ili nedostatka psihološke podrške kod takvih bolesnika. Sukladno tome, cilj istraživanja je utvrditi utjecaj pružene psihološke podrške na psihološki aspekt bolesnika osoba sa stomom po povratku u socijalno okruženje. Metode: U istraživanje je uključeno 100 ispitanika koji stomu imaju više od šest mjeseci, što se smatra dovoljno dugim periodom za povratak ostomičara u svakodnevni život. Kao metoda rada koristio se anketni upitnik izrađen za ovo istraživanje. Upitnik je ispitivao koliko su bolesnici dobili i zatražili psihološku pomoć te kako pružena pomoć utječe na psihološki aspekt bolesnika (suočavanje s bolešću, osjećaj manje vrijednosti, osjećaj neugode, odnosno povratak u svakodnevne aktivnosti) Rezultati: Dobiveni rezultati pokazuju da mali broj bolesnika dobije preporuku za stručnu psihološku pomoć, gotovo svi ispitanici kojima je preporučen posjet psihologu njega su i zatražili. Oni koji su zatražili pomoć nisu imali osjećaj prepuštenosti samima sebi, a intenzitet provođenja aktivnosti bio je kao i prije operativnog zahvata te je pružena psihološka podrška pozitivno utjecala na psihološki aspekt bolesnika, za razliku od bolesnika koji imaju osjećaj prepuštenosti samima sebi, značajnost osjećaja manje vrijednosti, kao i osjećaja neugode, a time i značajno pad aktivnosti po povratku u socijalnu sredinu.Zaključak: Rezultati pokazuju potrebu da se svakoj osobi kojoj se planira ili je već izvedena stoma osigura psihološka pomoć. Provedeno istraživanje pokazalo je pozitivan učinak psihološke pomoći na psihološki aspekt bolesnika, a time i značajno bolju kvalitetu života od bolesnika koji nisu imali psihološku pomoć.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinički bolnički centar Rijeka,
Fakultet zdravstvenih studija u Rijeci
Profili:
Sandra Bošković
(autor)