Pregled bibliografske jedinice broj: 1050773
Utjecaj mjera prevencije na pojavnost tromboembolijskog incidenta na Zavodu za digestivnu kirurgiju
Utjecaj mjera prevencije na pojavnost tromboembolijskog incidenta na Zavodu za digestivnu kirurgiju // Acta Chirurgica Croatica / Majerović, Mate (ur.).
Zagreb: Circulation, 2017. str. 86-86 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1050773 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj mjera prevencije na pojavnost tromboembolijskog incidenta na Zavodu za digestivnu kirurgiju
(Impact of prevention measures on the incidence of thromboembolic incident at the Department of Digestive Surgery)
Autori
Juretić, Sanja ; Frank, Ariana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Acta Chirurgica Croatica
/ Majerović, Mate - Zagreb : Circulation, 2017, 86-86
Skup
Godišnji kongres Hrvatskog društva za vaskularnu kirurgijus međunarodnim sudjelovanjem i Stručni skup operacijskih sestara Hrvatske i medicinskih sestara vaskularne kirurgije
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 03.05.2017. - 06.05.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
Tromboembolijski incident ; Prevencija ; Kvaliteta života
(thromboembolic incident ; prevention ; quality of life)
Sažetak
Tromboembolijske bolesti danas su u Hrvatskoj veliki javnozdravstveni problem i jedan od glavnih uzroka povećanja troškova u zdravstvu. Gotovo 60% slučajeva venske tromboze čine hospitalizirani bolesnici, od kojih se kod 5–10% oboljelih od venske tromboze razvije plućna embolija. Venska tromboembolija na prvom je mjestu kada govorimo o prevenciji smrtnosti hospitaliziranih bolesnika, ona je najpreventabilniji uzrok smrti u bolnici. Upravo stoga zahtijeva učestalo provođenje mjera prevencije kod svakog hospitaliziranog bolesnika bez obzira na dob, dijagnozu ili komorbiditete.Cilj rada: Utvrditi uspješnost provedbe preventivnih mjera kod digestivnih bolesnika analizom provedenom na Odjelu intenzivne njege u trajanju od 6 mjeseci.Metode: U istraživanju je sudjelovalo 240 bolesnika hospitaliziranih na odjelu u periodu od 1. 9. 2016. do 1. 3. 2017. godine. Kako bi se dokazao mali broj bolesnika s tromboembolijskim incidentom u odnosu na težinu stanja bolesnika, pratila se dob bolesnika, dijagnoze, vrste operativnih zahvata, dužine trajanja operacija, komorbiditeti, tromboembolijski incidenti i vrste incidenata.Rezultati: Dobiveni rezultati govore u prilog uspješnog provođenja mjera prevencije s obzirom na predispozicije koje su prisutne kod bolesnika hospitaliziranih na odjelu.Zaključak: O uspješnom provođenju mjera prevencije tromboembolijskog incidenta na Zavodu za digestivnu kirurgiju, govori podatak da su gotovo svi bolesnici hospitalizirani i operirani od maligne bolesti. Većina je starije životne dobi s prisutnim komorbiditetom. Usprkos svemu navedenom, mali je broj bolesnika kod kojih se razvio tromboembolijski incident. Mjere prevencije tromboembolijskog incidenta smanjuju smrtnost bolesnika u ustanovi, umanjuju invaliditet i svakako podižu kvalitetu života operiranih bolesnika.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinički bolnički centar Rijeka,
Fakultet zdravstvenih studija u Rijeci