Pregled bibliografske jedinice broj: 1050138
Dobrobit djeteta u kontekstu obitelji (CHILD-WELL) – predstavljanje projekta
Dobrobit djeteta u kontekstu obitelji (CHILD-WELL) – predstavljanje projekta // VIII. znanstveno stručni skup Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici, knjiga sažetaka / Vuletić, Gorka ; Križanić, Valerija ; Pribisalić, Dalia (ur.).
Osijek: Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2020. str. 56-56 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1050138 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dobrobit djeteta u kontekstu obitelji (CHILD-WELL)
– predstavljanje projekta
(Child well-being in family context (CHILD-WELL) -
project presentation)
Autori
Brajša-Žganec, Andreja ; Kotrla Topić, Marina ; Džida, Marija ; Kaliterna Lipovčan, Ljiljana ; Brkljačić, Tihana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
VIII. znanstveno stručni skup Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici, knjiga sažetaka
/ Vuletić, Gorka ; Križanić, Valerija ; Pribisalić, Dalia - Osijek : Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2020, 56-56
ISBN
978-953-314-138-1
Skup
8. znanstveno - stručni skup: Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 13.02.2020. - 15.02.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
dobrobit djece, longitudinalno istraživanje, obitelj, teorija promjene
(child well-being, longitudinal research, family, change theory)
Sažetak
„Dobrobit djeteta u kontekstu obitelji" (CHILD- WELL) je znanstveni projekt Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar, financiran od strane Hrvatske zaklade za znanost, koji je usmjeren na istraživanje dobrobiti djeteta u kontekstu obitelji. Dobrobit djece je multidimenzionalni konstrukt koji se definira u obliku optimalnih razvojnih ishoda djeteta s obzirom na njegovu dob i to na temelju niza objektivnih i subjektivnih indikatora. Kao pokazatelj dječje dobrobiti u raznim istraživanjima koriste se mjere kognitivne, bihevioralne i emocionalne regulacije, socijalne kompetencije te indikatori subjektivne dobrobiti. Polazeći od Bronfenbrennerovog bioekološkog modela i teorije promjene ovaj projekt ima tri cilja. Prvi je istražiti promjene u različitim domenama dobrobiti djece u srednjem djetinjstvu i na prijelazu u adolescenciju. Drugi cilj je istražiti odnose obiteljske dobrobiti, roditeljskih ponašanja majke i oca te različitih domena dobrobiti djece u spomenutom razvojnom periodu. Treći cilj je ispitati odnos između korištenja digitalnih tehnologija i dobrobiti djece tijekom srednjeg djetinjstva i na početku adolescencije. Kako bi se ostvarilo navedene ciljeve, planira se provesti longitudinalnoistraživanje koje bi uključivalo djecu u dobi 9, 10 i 11 godina (u prvoj točki mjerenja), njihove roditelje i učitelje. Tijekom četiri godine, planiraju se provesti 3 vala istraživanja, a ovakav longitudinalni nacrt istraživanja omogućit će brojne spoznaje o promjenama u različitim domenama dobrobiti djece i njezinim odrednicama. Rezultati ovog istraživanja omogućit će nam bolji uvid u dobrobit hrvatskih obitelji s djecom školske dobi, što može imati važne praktične implikacije za stručnjake koji se bave osmišljavanjem različitih nacionalnih politika, kao i za razvoj strategija za poboljšanje dobrobiti djece i obitelji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2019-04-6198 - Dobrobit djeteta u kontekstu obitelji (CHILD-WELL) (Brajša-Žganec, Andreja, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb,
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek
Profili:
Marina Kotrla Topić
(autor)
Ljiljana Kaliterna-Lipovčan
(autor)
Andreja Brajša-Žganec
(autor)
Tihana Brkljačić
(autor)
Marija Džida
(autor)