Pregled bibliografske jedinice broj: 1050057
Stavovi turističkih zajednica o uključivanju lokalnog stanovništva u razvoj turizma u zaštićenim područjima prirode: primjer Regionalnog parka Mura-Drava
Stavovi turističkih zajednica o uključivanju lokalnog stanovništva u razvoj turizma u zaštićenim područjima prirode: primjer Regionalnog parka Mura-Drava // Oeconomica Jadertina, 9 (2019), 2; 3-20 (recenziran, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 1050057 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stavovi turističkih zajednica o uključivanju
lokalnog stanovništva u razvoj turizma u
zaštićenim područjima prirode: primjer
Regionalnog parka Mura-Drava
(Attitudes of tourist boards on the involvement
of local people in the development of tourism
in nature protected areas: the example of the
Mura-Drava Regional Park)
Autori
Golub, Barbara ; Jaković, Božidar
Izvornik
Oeconomica Jadertina (1848-4956) 9
(2019), 2;
3-20
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
održivi turizam ; lokalno stanovništvo ; lokalna zajednica ; zaštićena područja prirode ; Regionalni park Mura-Drava
(sustainable tourism ; local population ; local community ; nature protected areas ; MuraDrava Regional Park)
Sažetak
Zaštićena područja prirode imaju dugu povijest, a tijekom ovoga stoljeća dolazi do značajnog povećanja broja i vrsta. Razlog tome je povećanje svijesti ljudi o prirodnim vrijednostima, ali i nužnost zaštite zbog eksploatacije resursa kojima su takva područja bogata. Početak razvoja turizma u zaštićenim područjima prirode vezan je uz osnivanje nacionalnih parkova te predstavlja proces povezivanja posjetitelja s prirodnom i kulturnom baštinom prostora koji se posjećuje. Njime se stvaraju brojne koristi za lokalnu zajednicu, ali i potencijalni troškovi koji, ako se njima loše upravlja, mogu imati značajne ekološke, socijalne i kulturne posljedice. Stoga je važno odrediti koje se turističke aktivnosti mogu provoditi u takvim područjima te posvetiti posebnu pažnju održivom razvoju, pogotovo kada je riječ o potrebama lokalnog stanovništva. Primjenom određenih alata održivog turizma može se potaknuti aktivno uključivanje lokalnog stanovništva u razvoj turizma u zaštićenim područjima, kao jednog od najvažnijih dionika u njegovu razvoju. U skladu s tim cilj rada je utvrđivanje mogućnosti i oblika uključivanja lokalnog stanovništva u razvoj turizma u zaštićenim područjima prirode, razlozi podržavanja turizma od lokalnog stanovništva te način njihove komunikacije s turističkim zajednicama, uz prethodni pregled važnosti njihova uključivanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veleučilište u Virovitici