Pregled bibliografske jedinice broj: 1050013
Korištenje Interneta i percepcija čimbenika u obiteljskom okruženju i zajednici kod mladih na području Varaždinske županije
Korištenje Interneta i percepcija čimbenika u obiteljskom okruženju i zajednici kod mladih na području Varaždinske županije // VIII. znanstveno-stručni skup Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici / Vuletić, Gorka ; Valerija Križanić, Valerija ; Pribisalić, Dalia (ur.).
Osijek, 2020. str. 57-57 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1050013 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Korištenje Interneta i percepcija čimbenika u obiteljskom okruženju i zajednici kod mladih na području Varaždinske županije
(Internet use and the perception of factors in the family environment and a community of young people from the City of Varaždin)
Autori
Belošević, Matea ; Novak, Miranda ; Ferić, Martina ; Mihić, Josipa ; Kranželić, Valentina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
VIII. znanstveno-stručni skup Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici
/ Vuletić, Gorka ; Valerija Križanić, Valerija ; Pribisalić, Dalia - Osijek, 2020, 57-57
ISBN
978-953-314-138-1
Skup
8. znanstveno - stručni skup: Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 13.02.2020. - 15.02.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
korištenje interneta ; obitelj ; zajednica ; mladi
(internet use ; family ; community ; young people)
Sažetak
Laboratorij za prevencijska istraživanja, Odsjek za poremećaje u ponašanju, ERF-UNIZG, nositelj je projekta „Pozitivan razvoj adolescenata u Hrvatskoj“ (pod voditeljstvom doc.dr.sc. Mirande Novak) koji je imao za cilj ispitati pokazatelje pozitivnog razvoja, rizičnih ponašanja te mentalnog zdravlja mladih. Cilj ovog rada je istražiti prirodu povezanosti korištenja Interneta od strane mladih i percepciju čimbenika u obiteljskom okruženju te okruženju zajednice na području Varaždinske županije. Istraživanja pokazuju da je prekomjerno korištenje Interneta povezano s mnogim razvojnim ishodima mladih te njihovom percepcijom okruženja u kojem žive. U istraživanju je sudjelovalo 1.647 učenika (46% djevojaka i 52% mladića), od 14 do 19 godina. Za potrebe ovog rada korišten je Upitnik o demografskim podacima, pitanja o svrsi u učestalosti korištenja interneta i modificirana verzija Resilience and Youth Development Module (California Department of Education, 1997). Rezultati pokazuju kako 42, 5% mladih provodi 5 ili više sati dnevno u tjednu te 62, 6% njih 5 ili više sati dnevno vikendom na Internetu. Prosječno vrijeme provedeno na Internetu tijekom tjedna je 4, 12h dnevno, a tijekom vikenda 4, 74h dnevno. Mladi najčešće koriste mobitel, tablet ili računalo za društvene mreže (Facebook, Instagram i sl., uključujući blogove i forume), za slanje poruka ili uspostavljanje poziva te za igranje igrica. U odnosu na cilj rada rezultati pokazuju kako postoji negativna povezanost između korištenja Interneta i zaštitnih čimbenika u obiteljskom okruženju i okruženju zajednice. U izlaganju će se detaljnije raspravljati o dobivenim rezultatima i njihovim implikacijama.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb
Profili:
Matea Belošević
(autor)
Valentina Kranželić
(autor)
Josipa Mihić
(autor)
Martina Ferić
(autor)
Miranda Novak
(autor)