Pregled bibliografske jedinice broj: 1049559
Krizna stanja i primjena mjera prisile u psihijatriji
Krizna stanja i primjena mjera prisile u psihijatriji // Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, 38 (2017), 3; 1225-1237 doi:10.30925/zpfsr.38.3.11 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 1049559 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Krizna stanja i primjena mjera prisile u
psihijatriji
(Crisis situations and the use of coercion in
psychiatry)
Autori
Šendula Jengić, Vesna ; Katalinić, Sanja
Izvornik
Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci (1330-349X) 38
(2017), 3;
1225-1237
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
agresivno ponašanje ; prisila ; ljudska prava ; Psihijatrijska bolnica Rab
(aggressive behaviour ; coercion ; human rights ; Rab Psychiatric Hospital)
Sažetak
U radu se raspravlja o fenomenu agresivnosti i nasilja kod čovjeka, s posebnim osvrtom na duševno oboljele. Krizno stanje i nasilno ponašanje ne događa se samo u psihijatriji. Ono se može dogoditi uvijek, a žrtva i počinitelj pod određenim okolnostima može biti svatko. Poznavanje multikauzalnosti i kompleksnosti te individualnih okolinskih i situacijskih čimbenika koji dovode do nasilnog ponašanja imaju malu snagu predikcije. Statistički pokazatelji mogu skrivati lažno pozitivne i negativne rezultate, pri čemu pogreška procjene može drastično povećati rizik da se neko ponašanje dogodi ili dovesti do neopravdanog suspendiranja ljudskoga prava na slobodu. Primjena prisile u psihijatriji nužna je samo iznimno i u ograničenom trajanju u situacijama kada se opasnim ponašanjem izravno ugrožava život i zdravlje osobe ili okoline. Pozitivna zakonska regulativa, posebice Zakon o zaštiti osoba s duševnim smetnjama (NN 76/2014) te Pravilnik o vrstama i načinu primjene mjera prisile prema osobama s težim duševnim smetnjama (NN 16/2015) dodatno štiti prava oboljelih i propisuje vrste i način primjene prisile kao i procedure za postupanje. Strukovna psihijatrijska društva dala su dodatne smjernice i strategije za postupanje. U radu se ističe potreba za boljim uvjetima, infrastrukturom i ljudskim resursima uz kontinuirano unaprjeđenje i evaluaciju kvalitete rada u psihijatriji. Zaključno, propituju se standardi i etička pitanja društva te širokog spektra aktivnosti, od destigmatizacije, preko bolje dostupnosti usluga do standarda života i socijalne uključenosti, koji posredno mogu dovesti do bitnog smanjenja nasilja u društvu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-2287 - Pravni status i stvarni položaj osoba s duševnim smentnjama - interdisciplinarni pristup i europske perspektive (LSRPPMDIAEP) (Grozdanić, Velinka, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka,
Fakultet zdravstvenih studija u Rijeci
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- HeinOnline