Pregled bibliografske jedinice broj: 1048953
Razgovor s Ruijem Gomesom Coelhom. "U razmišljanju o baštini ne postoji neutralnost"
Razgovor s Ruijem Gomesom Coelhom. "U razmišljanju o baštini ne postoji neutralnost" // Etnološka tribina : godišnjak Hrvatskog etnološkog društva, 49 (2019), 42; 223-238 (nije recenziran, ostalo, stručni)
CROSBI ID: 1048953 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razgovor s Ruijem Gomesom Coelhom. "U razmišljanju o baštini ne postoji neutralnost"
(Interview with Rui Gomes Coelho. "There is no Neutrality in Thinking about Heritage")
Autori
Horvatinčić, Sanja ; Vuković, Vesna
Izvornik
Etnološka tribina : godišnjak Hrvatskog etnološkog društva (0351-1944) 49
(2019), 42;
223-238
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, ostalo, stručni
Ključne riječi
Kritička baština, arheologija suvremenog doba, povijesna arheologija, arheologija ropstva, arheologija Drugog svjetskog rata, Brazil, Drežnica, Cambedo
(Critical Heritage, Contemporary Archaeology, Historical Archaeology, Archaeology of Slavery, Archaeology of the Second World War, Brasil, Drežnica, Cambedo)
Sažetak
Sanja Horvatinčić i Vesna Vuković napravile su razgovor s arheologom Ruijem Gomesom Coelhom koji u svoja arheološka istraživanja baštine kreće iz kritičke pozicije s obzirom na njezinu ulogu u izgradnji Zapadnog svijeta i konstituiranju suvremenih nacionalnih država te njezinu spregu sa strukturama moći. Tome suprotstavlja poimanje baštine kao procesa koji sukobljava različite političke pozicije. U razgovoru se dotaknuo glavnih teorija i metoda koje su pokrenule i oblikovale nove tendencije unutar polja heritologije, progovorio o poziciji i iskustvu arheologa u tom “disonantnom” polju te o istraživanju koje je proveo u Brazilu na bivšim plantažama kave proučavajući instituciju ropstva i posebno ulogu krajolika u njegovu održavanju kroz ono što naziva “senzornim režimom” ropstva. Usto, u razgovoru je tematizirano kolonijalno nasljeđe u javnom prostoru suvremenog Portugala, inicijative za njegovu dekolonizaciju te Coelhovo viđenje lokalnog protuhegemonijskog nasljeđa narodnooslobodilačke borbe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Povijest umjetnosti, Arheologija, Etnologija i antropologija, Interdisciplinarne humanističke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za povijest umjetnosti, Zagreb
Profili:
Sanja Horvatinčić
(autor)