Pregled bibliografske jedinice broj: 1048229
Projektiranje i geotehnički nadzor sidrene armiranobetonske dijafragme "Moj Dvor" u Zagrebu
Projektiranje i geotehnički nadzor sidrene armiranobetonske dijafragme "Moj Dvor" u Zagrebu // Zbornik radova, Naučno-stručni simpozijum GEO-EXPO 2019 / Zekan, Sabid (ur.).
Sarajevo: Društvo za geotehniku u Bosni i Hercegovini, 2019. str. 44-51 doi:.org/ 10.35123/GEO-EXPO_2019_6 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1048229 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Projektiranje i geotehnički nadzor sidrene armiranobetonske dijafragme "Moj Dvor" u Zagrebu
(Design and geotechnical supervision of anchored reinforced concrete diaphragm wall "moj Dvor" in Zagreb)
Autori
Lebo, Željko ; Pavlić, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova, Naučno-stručni simpozijum GEO-EXPO 2019
/ Zekan, Sabid - Sarajevo : Društvo za geotehniku u Bosni i Hercegovini, 2019, 44-51
Skup
4th Regional symposium on Landslides in the Adriatic-Balkan Region (ReSyLAB 2019) ; 9th Scientific and Expert Conference GEO-EXPO 2019
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 23.10.2019. - 25.10.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
projektiranje, geotehnika, nadzor, dijafragma, sidra, zaštita, građevinska jema, iskop
(designing, geotechnical, supervision, diaphragm wall, anchors, protection pit, excavation)
Sažetak
U radu je opisan postupak projektiranja i provedbe stručnog geotehničkog nadzora nad izvedbom armiranobetonske dijafragme „Moj Dvor“ u Zagrebu. Armirano betonska dijafragma je projektirana i izvedena kao privremena potporna konstrukcija usidrena sa dva reda geotehničkih sidara. U radu je prikazana kronologija njezine izvedbe s naglaskom na ulogu projektanta i stručnog geotehničkog nadzora zbog specifičnosti izvedbe i poteškoća koje su je pratile. Specifičnost projektiranja, a kasnije izvedbe ogleda se u činjenici da se dijafragma izvodi kao tlocrtno zakrivljena konstrukcija kojoj se geotehnička sidra na pojedinim mjestima sudaraju. Još jedna specifičnost je ta što se dijafragma izvodila u više etapa sa višegodišnjim zastojima u radu. Prva obustava je trajala je oko 30 mjeseci, nakon čega je provedena korekcija projektnog rješenja radi mogućeg nastavka radova. Osnovni prijepori bili su potvrđeni kroz činjenicu o nemogućnosti davanja pouzdanog zaključka u svezi procjene ponašanja privremenih geotehničkih sidara na okolnost premašivanja planiranog vremenskog roka njihovog statičkog djelovanja. Dijafragma je uspješno dovršena u drugoj etapi 2010. godine, ali ostali građevinski radovi su obustavljeni već dulji period. Građevinska jama je djelomično zatrpana u srpnju 2018. godine radi sigurnosti od urušavanja.
Izvorni jezik
Hrvatski