Pregled bibliografske jedinice broj: 1047739
Rana defibrilacija - ključ za uspješan ishod kod osoba sa srčanim zastojem
Rana defibrilacija - ključ za uspješan ishod kod osoba sa srčanim zastojem // Izazovi u sestrinstvu - Pacijent prije svega (Challenges for the Nursing Profession - The Patient Comes First) / Eljuga, Ksenija (ur.).
Bjelovar: Veleučilište u Bjelovaru, 2020. str. 103-109 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1047739 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rana defibrilacija - ključ za uspješan ishod kod osoba sa srčanim zastojem
(Early defibrillation - the key to a successful outcome in people with cardiac arrest)
Autori
Rafaj, Goranka ; Eljuga, Ksenija ; Grabovac, Đurđica ; Salaj, Tamara ; Žulec, Mirna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Izazovi u sestrinstvu - Pacijent prije svega (Challenges for the Nursing Profession - The Patient Comes First)
/ Eljuga, Ksenija - Bjelovar : Veleučilište u Bjelovaru, 2020, 103-109
ISBN
978-953-7676-31-5
Skup
1. Simpozij stručnog studija Sestrinstva Veleučilišta u Bjelovaru: Izazovi u sestrinstvu: pacijent prije svega
Mjesto i datum
Bjelovar, Hrvatska, 22.11.2019. - 22.11.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
defibrilacija ; srčani zastoj ; AVD.
(defibrillation ; cardiac arrest ; AVD)
Sažetak
Rana defibrilacija presudna je za preživljavanje od zastoja srca iz nekoliko razloga: najčešći je početni ritam kod iznenadnog zastoja srca VF ; najučinkovitiji je tretman za VF električna defibrilacija ; vjerojatnost uspješne defibrilacije s vremenom se smanjuje ; i VF teži prelasku u asistoliju u roku od nekoliko minuta. Najveći napredak u liječenju srčanog zastoja predstavlja javno dostupna defibrilacija koja automatski vanjski defibrilator stavlja u ruke laika. Vrijeme do defibrilacije najvažnija je odrednica preživljavanja od zastoja srca. Automatski vanjski defibrilator (AVD) pruža mogućnost defibrilacije u roku od nekoliko minuta čak i na mjestima koja su udaljena od hitne medicinske pomoći, što značajno podiže stopu preživljavanja osoba sa zastojem srca. AVD-i su sofisticirani računalni uređaji koji su pouzdani i jednostavni za rukovanje, pa ih mogu koristiti i laici. AVD-i se nalaze u zračnim lukama, velikim uredskim zgradama, stambenim kompleksima, trgovačkim centrima i brojnim drugim javnim mjestima gdje ih uspješno koriste policajci, vatrogasci, sigurnosno osoblje, članovi obitelji i mnogi drugi obučeni laici. Distribucija i korištenje AVD-a znatno unapređuje napredni koncept predložen prije više od dva desetljeća: „zajednica bi trebala postati ultimativna jedinica koronarne skrbi.“ Vrijeme do defibrilacije glavna je odrednica uspješnosti reanimacije. Stopa preživljavanja nakon srčanog zastoja uzrokovanog VF-om smanjuje se za 7 do 10 % svakom minutom odgađanja defibrilacije. Zabilježeno je da je stopa preživljavanja čak 90 % kada se defibrilacija primjeni u prvoj minuti nakon srčanog zastoja. Odgađanjem defibrilacije smanjuje se stopa preživljavanja na približno 50 % nakon 5 minuta, 30 % nakon 7 minuta, 10 % nakon 9 do 11 minuta i približno 2 do 5 % nakon 12 minuta. Rana je defibrilacija (unutar 5 minuta) visokoprioritetni cilj i svaka bi zajednica trebala procijeniti svoju sposobnost pružanja ove intervencije i provesti sve potrebne mjere kako bi ova preporuka bila stvarnost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veleučilište u Bjelovaru