Pregled bibliografske jedinice broj: 1047487
Utjecaj globalnih ciljeva održivog razvoja na poslovanje u Hrvatskoj.
Utjecaj globalnih ciljeva održivog razvoja na poslovanje u Hrvatskoj. // Zbornik radova 9. konferencije o društveno odgovornom poslovanju - DOP / Matešić, Mirjana (ur.).
Zagreb: Hrvatski poslovni savjet za održivi razvoj, 2017. str. 227-239 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1047487 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj globalnih ciljeva održivog razvoja na poslovanje u Hrvatskoj.
(SDG impact on doing business in Croatia)
Autori
Matešić, M
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova 9. konferencije o društveno odgovornom poslovanju - DOP
/ Matešić, Mirjana - Zagreb : Hrvatski poslovni savjet za održivi razvoj, 2017, 227-239
Skup
9. konferencija o društveno odgovornom poslovanju - DOP
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 21.11.2017. - 22.11.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Globalni ciljevi održivog razvoja, strateški dokumenti, poslovne strategije, promjene, održiva proizvodnja i potrošnja
(Sustainable Development Goals, strategic documents, business strategies, changes, sustainable production and consumption)
Sažetak
Globalni ciljevi održivog razvoja (COR) imaju značajne utjecaje na buduće programske i strateške dokumente na internacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini te u poslovnom planiranju. Ciljevi će, očekivano, izazvati reviziju strateških dokumenata na svim ovim razinama te će ozbiljno mijenjati rizike koje će prilikom planiranja u obzir morati uzimati poslovne organizacije. Lideri u poslovnom sektoru, na globalnoj razinic, već ozbiljno evaluiraju svoje utjecaje na COR te mogućnosti doprinosa njihovoj realizaciji budući da na taj način očekivano povećavaju održivost poduzeća i dugoročnu konkurentnost. Provedbu COR dodatno jačaju već postojeće metodologije i programi kao što su strategije održive proizvodnje i potrošnje, kružnog gospodarstva i slično. Koliko su COR ozbiljno prepoznati u Hrvatskoj kao temelj za strateško planiranje te koliko su integrirani u javne politike koje se odnose na upravljanje poslovnim sektorom, razmotrit ćemo u ovom radu. Preispitat ćemo kako su podijeljene odgovornosti unutar javnog sektora te je li jasna uloga svake pojedine institucije u prenošenju COR i njihovoj operacionalizaciji na razini provedbe i standardizacije poslovanja. Pokušat ćemo još jednom naglasiti da je za održivi razvoj i realizaciju COR potrebno promjene uvoditi na razini industrijskih sektora razvojem kolektivne vizije te zajedničkog rada na transformaciji sektora i sukladno tome uvođenjem promjena u politike kako sektorske tako i krovne, koje će omogućiti sustavne promjene prema realizaciji održivog razvoja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija, Interdisciplinarne društvene znanosti