Pregled bibliografske jedinice broj: 1046990
Možemo li TMS-om liječiti Alzheimerovu bolest?
Možemo li TMS-om liječiti Alzheimerovu bolest? // Druga edukativna konferencija o Alzheimerovoj bolesti EdukAl 2016
Zagreb, Hrvatska, 2016. str. 7-7 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1046990 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Možemo li TMS-om liječiti Alzheimerovu bolest?
(Can we treat Alzheimer's disease with TMS?)
Autori
Šimić, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Skup
Druga edukativna konferencija o Alzheimerovoj bolesti EdukAl 2016
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 10.11.2016. - 11.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Alzheimerova bolest ; repetitivna transkranijska magnetska stimulacija (rTMS) ; transkranijska stimulacija istosmjernom strujom (tDCS) ; neinvazivna stimulacija kognitivnih sposobnosti
(Alzheimer's disease ; repetitive transcranial magnetic stimulation (rTMS) ; transcranial direct current stimulation (tDCS) ; non-invasive stimulation of cognitive abilities)
Sažetak
Dvije glavne metode neinvazivnog stimuliranja aktivnosti mozga su transkranijska magnetska stimulacija (rTMS) i transkranijska stimulacija istosmjernom strujom (tDCS). U posljednjih pet godina različite podvarijante tih metoda počele su se koristiti i da bi se poboljšale kognitivne sposobnosti zdravih starijih osoba, kao i u tretmanu bolesnika s Alzheimerovom bolešću (AB). rTMS je bezbolna, neinvazivna metoda koja modulira aktivnost živčanih stanica moždane kore te se, ovisno o parametrima stimulacije, elektromagnetskim pulsevima pojačava ili oslabljuje kortikalna podražljivost u ciljanim područjima mozga. Općenito, visoke frekvencije rTMS-a pojačavaju kortikalnu podražljivost i aktivnost neurona, a niske je potiskuju. tDCS je također bezbolan i siguran, a temelji se na davanju slabe struje (obično 1 – 2 mA), preko dviju elektroda na koži glave površine 25 do 35 cm2. Tako se modulacijom transmembranskog potencijala mijenja i plastičnost neurona, odnosno svojstva dugoročne potencijacije sinapsi u stimuliranim područjima mozga. Struja prolazi kroz kalvariju i lubanjske kosti, a ovisno o tome kako se postave elektrode, može biti anodna kada ulazi u mozak izazivajući depolarizaciju (učinak pojačane podražljivosti – obično pospješuje izvođenje zadataka), te katodna kada izlazi iz mozga i vraća se u elektrodu (izazivajući hiperpolarizaciju živčanih stanica, što najčešće kvari, odn. onemogućuje izvođenje pojedinih zadataka). Jedna od prednosti tDCS-a jest i to što ispitanik ne može razlikovati stvarnu od lažne stimulacije (kao kod rTMS-a), što je važno za istraživanja učinkovitosti. Brojna dosadašnja istraživanja pokazala su da rTMS i tDCS i nakon samo jedne stimulacije mogu znatno pozitivno utjecati na kognitivne funkcije i kod bolesnika s AB, a nakon višekratnih stimulacija, primjerice tijekom pet dana, u jednom je istraživanju anodni tDCS imao četverotjedni povoljan učinak na poboljšano vidno prepoznavanje objekata. Slično tomu, petodnevna visokofrekventna stimulacija pokazala je statistički veći broj bodova na maloj ljestvici procjene mentalnog stanja (MMSE) tijekom tri mjeseca praćenja. Jedan od najnovijih patentiranih uređaja koji je trenutačno u ponudi na tržištu za tretman bolesnika s AB temelji se na šestotjednoj rTMS-stimulaciji šest različitih područja moždane kore, a usporedno sa stimulacijom provodi se i kognitivni trening uporabom zadataka prilagođenih svakomu od šest epicentara neuronskih mreža ključnih za njihovo izvođenje. Nakon tretmana, a za održavanje postignutog povoljnog učinka, preporučuje se daljnja povremena stimulacija tDCS-om.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika, Biologija, Kliničke medicinske znanosti, Psihologija, Kognitivna znanost (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, društvene i humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-9730 - Hiperfosforilacija, agregacija i transsinaptički prijenos tau proteina u Alzheimerovoj bolesti: analiza likvora i ispitivanje potencijalnih neuroprotektivnih spojeva (ALZTAUPROTECT) (Šimić, Goran) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb
Profili:
Goran Šimić
(autor)