Pregled bibliografske jedinice broj: 1046923
Unitarističko jugoslavenstvo kao nacionalna ideologija u redovima ´jugoslavenske omladine´ za vrijeme Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca
Unitarističko jugoslavenstvo kao nacionalna ideologija u redovima ´jugoslavenske omladine´ za vrijeme Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca // Zbornik Drage Roksandića / Agičić, Damir ; Petrić, Hrvoje ; Šimetin Šegvić, Filip (ur.).
Zagreb: Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2019. str. 755-769
CROSBI ID: 1046923 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Unitarističko jugoslavenstvo kao nacionalna ideologija u redovima ´jugoslavenske omladine´ za vrijeme Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca
(Unitaristic Yugoslavism as National Ideology within the ´Yugoslav Youth´ during the Kingdom of Serbs, Croats, and Slovenes)
Autori
Jakir, Aleksandar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Zbornik Drage Roksandića
Urednik/ci
Agičić, Damir ; Petrić, Hrvoje ; Šimetin Šegvić, Filip
Izdavač
Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2019
Raspon stranica
755-769
ISBN
978-953-175-707-2
ISSN
2683-0078
Ključne riječi
Nacionalistička omladina ; unitarističko jugoslavenstvo ; Orjuna
(Nacionalist Youth ; unitaristic yugoslavism ; Orjuna)
Sažetak
Ideja unitarističkog jugoslavenstva, kako je artikulirana u godinama prije i poslije Prvog svjetskog rata u redovima „jugoslavenske omladine“, može se razumjeti i kao inačica jedne nedovršene i neuspješne nacionalne integracijske ideologije. Godine 1911. u Splitu se prvi put pojavila Hrvatska i Srpska napredna omladina, koja je „srpskohrvatsko narodno jedinstvo“ smatrala političkim aksiomom i imperativom. Među političko-identitetskim opcijama u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, pristaše bivše Nacionalističke omladine zalagali su se za formiranje jugoslavenske nacionalne svijesti u svojoj unitarističkoj inačici. U članku se prati nastanak i razvoj ideologije unitarističkog jugoslavenstva prije i nakon 1918. godine te se prikazuje kako je tu ideju formulirala i propagirala u Splitu osnovana Organizacija jugoslovenskih nacionalista (Orjuna) do 1929. godine, kada je nakon proglašenja šestosiječanjske diktature kralja Aleksandra raspuštena, kao i ostale političke organizacije u Kraljevini SHS.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2016-06-2112 - Pojavnosti moderne skulpture u Hrvatskoj: skulptura na razmeđima društveno-političkog pragmatizma, ekonomskih mogućnosti i estetske kontemplacije (CROSCULPTURE) (Prančević, Dalibor, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet u Splitu
Profili:
Aleksandar Jakir
(autor)