Pregled bibliografske jedinice broj: 1046042
Informatizacija kao temelj povećanja kvalitete života u povijesnim gradovima
Informatizacija kao temelj povećanja kvalitete života u povijesnim gradovima // Zbornik radova i sažetaka, 3 međunarodna konferencija "Sigurnost povijesnih radova - partnerstvo za sigurniju svakodnevnicu" / Anđelinović, Šimun ; Bašić, Željana ; Doljanin, Marko (ur.).
Split: Sveučilište u Splitu, 2019. str. 57-65 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1046042 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Informatizacija kao temelj povećanja kvalitete života u povijesnim gradovima
(Computerization as a basis for improving the quality of life in historic cities)
Autori
Jeličić, Anita ; Blaži, Jelena ; Vidačić, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova i sažetaka, 3 međunarodna konferencija "Sigurnost povijesnih radova - partnerstvo za sigurniju svakodnevnicu"
/ Anđelinović, Šimun ; Bašić, Željana ; Doljanin, Marko - Split : Sveučilište u Splitu, 2019, 57-65
ISBN
978-953-7220-47-1
Skup
3. međunarodna konferencija "Sigurnost povijesnih gradova - partnerstvo za sigurniju svakodnevnicu"
Mjesto i datum
Solin, Hrvatska, 07.11.2019. - 08.11.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
informacijski sustavi, pametni gradovi, integrirano upravljanje gradovima
(information systems, smartcity, integrated city management)
Sažetak
Stari povijesni gradovi nisu osmišljeni za današnji način života, postoji cijeli niz problema s kojima se stanovnici tih gradova suočavaju pokušavajući u njima živjeti po današnjim standardima. Ti problemi jasno su vidljivi u prometu, u komunalnoj i komunikacijskoj infrastrukturi, u problemima sa skupljanjem i zbrinjavanjem otpada, problemima s održavanjem objekata itd. Da bi riješili navedene probleme gradovi moraju razviti infrastrukturu koja će omogućiti održivu i ravnopravnu budućnost svojih stanovnika. Rješenje za navedene probleme naslanjanje je na informacijske sustave, koji ulaze u sve pore gradskog života. Sigurnost je kategorija života stanovnika povijesnih gradova koja se isprepliće s drugim područjima života i u većini je slučajeva posljedica uređenog upravljanja gradom. Ako je prometno uređenje kvalitetno izvedeno, a komunalna infrastruktura ispravna i uredna, ako je upravljanje otpadom implementirano i postoje protokoli i procedure upravljanja zgradama, ako postoje protokoli uređivanja javnih površina, onda se i sigurnost života u takvim gradovima diže na jednu višu razinu. Propusti u svakom od ovih područja mogu predstavljati potencijalni problem. Ako se kvalitetno ne upravlja prometom, onda je protočnost vozila i ljudi otežana, što može predstavljati problem u slučaju kad hitna pomoć ili vatrogasci trebaju pristupiti nekom objektu, ako se komunalna infrastruktura ne održava i ako se njom kvalitetno ne upravlja, onda jedna puknuta cijev na vodovodu ili plinovodu može predstavljati veliki problem. Ako se kvalitetno ne gospodari otpadom, može se narušiti zdravlje građana ili se može izazvati požar što predstavlja veliki sigurnosni problem. U ovome radu naglasak ćemo staviti na moderna rješenja koja bi povijesnim gradovima mogla poboljšati kvalitetu života. Odgovorit ćemo na pitanja, koje nove mogućnosti se otvaraju implementacijom takvih rješenja u povijesne urbane sredine i kako najbolje iskoristiti njihov potencijal s ciljem njihove svakodnevne uporabe. Rješenja ćemo podijeliti prema područjima primjene s njihovim prednostima i nedostacima, dok će im zajednički nazivnik biti informacijsko-komunikacijska infrastruktura.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište Sjever, Koprivnica