Pregled bibliografske jedinice broj: 1045537
Fekalni kalprotektin – koristan dijagnostički biljeg upalnih bolesti crijeva
Fekalni kalprotektin – koristan dijagnostički biljeg upalnih bolesti crijeva // Biochemia Medica 28 (Suppl 1) / Pašalić, Daria (ur.).
Zagreb: Croatian Society for Medical Biochemistry and Laboratory Medicine, 2018. str. 52-52 doi:10.11613/issn.1846-7482 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1045537 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fekalni kalprotektin – koristan dijagnostički biljeg upalnih bolesti crijeva
(Fecal calprotectin – useful diagnostic marker of inflammatory bowel disease)
Autori
Linarić, Irena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Biochemia Medica 28 (Suppl 1)
/ Pašalić, Daria - Zagreb : Croatian Society for Medical Biochemistry and Laboratory Medicine, 2018, 52-52
Skup
9. kongres hrvatskog društva za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu (HDMBLM)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 09.05.2018. - 12.05.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
fekalni kalprotektin, biljeg, upalne bolesti crijeva
(fecal calprotectin, marker, inflammatory bowel disease)
Sažetak
Suvremena gastroenterološka dijagnostika crijevnih upalnih bolesti danas, nezaobilazna je bez određivanja kalprotektina u svakodnevnoj laboratorijskoj rutinskoj praksi. Upalne bolesti crijeva zajednički je naziv za idiopatske kronične upalne bolesti gastroitestinalnoga sustava: ulcerozni kolitis, Crohnova bolest i nediferencirani kolitis. Posljednjih dvadesetak godina incidencija kroničnih upalnih crijevnih bolesti (KUCB) u stalnom je porastu u svim dobnim skupinama, posebno u djece i adolescenata. Dijagnoza se potvrđuje kliničkom evaluacijom i kombinacijom biokemijskih, radioloških, endoskopskih i histoloških nalaza, a kolonoskopija sa patohistološkom analizom bioptata još uvijek je zlatni standard. Od biokemijskih upalnih biljega najčešće se prate C-reaktivni protein (CRP) i sedimentacija eritrocita, međutim nedovoljno su specifični za otkrivanje crijevne upale. Stoga brojne studije procjenjuju ulogu fekalnog kalprotektina kao biljega KUCB-i. Kalprotektin je antimikrobni protein prisutan u citoplazmi neutrofilnih granulocita, čini 60% svih proteina citosola, a nalazimo ga i na membrani monocita, aktiviranih makrofaga, endotelnih i epitelnih stanica. Kalprotektin je humani neglikozilirani protein, pripada porodici S-100 proteina koji vežu kalcij, što je neophodno za njegovo antibakterijsko i fungicidno djelovanje. Brojne prednosti korištenja fekalnog kalprotektina na dijagnostičkom putu otkrivanja crijevne upale proizlaze upravo iz njegovog prisustva u uzorku stolice gdje se izlučuje u koncentraciji koja je direktno proporcionalna količini migriranih neutrofila iz kojih potječe, ali i stupnju upalne aktivnosti u probavnoj cijevi. Određivanje kalprotektina koristi se u različite svrhe praćenja KUCB-i: pomoć pri dijagnozi i diferencijalnoj dijagnozi, praćenje aktivnosti bolesti, rizika komplikacija, odgovora na terapiju, ali i ranu procjenu povrata bolesti. Zbog svega navedenog, od otkrića kalprotektina do danas, konstantno se povećavaju zahtjevi za njegovim određivanjem i primjenom od strane kliničara, što govori u prilog visoke korisnosti samog biljega. Fekalni kalprotektin je koristan biljeg probira kod sumnje na upalnu bolest crijeva i potrebe za daljnjim upućivanjem pacijenata na invazivne pretrage, kao što je kolonoskopija ; određivanje fekalnog kalprotektina smanjuje broj nepotrebnih kolonoskopija, što je od iznimne važnosti, osobito u dječjoj populaciji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinika za dječje bolesti
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Current Contents Connect (CCC)
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Science Citation Index Expanded (SCI-EXP)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus
- MEDLINE