Pregled bibliografske jedinice broj: 1045203
Čovjek i smrt
Čovjek i smrt // ČOVJEK I SMRT. Teološki, filozofski, bioetički i društveni pristup / Markešić, Ivan (ur.).
Zagreb: Institut druπtvenih znanosti Ivo Pilar, Hrvatsko katoličko sveučilište, Udruga Posmrtna pripomoć, 2017. str. 67-82 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1045203 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Čovjek i smrt
(Man and Death. Theological, philosophicak, bioethical and sociological Aproachp)
Autori
Vučković, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
ČOVJEK I SMRT. Teološki, filozofski, bioetički i društveni pristup
/ Markešić, Ivan - Zagreb : Institut druπtvenih znanosti Ivo Pilar, Hrvatsko katoličko sveučilište, Udruga Posmrtna pripomoć, 2017, 67-82
ISBN
978-953-7964-55-9
Skup
ČOVJEK I SMRT. Teološki, filozofski, bioetički i društveni pristup
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.09.2016. - 16.09.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Čovjek ; smrt ; ljudska smrtnost ; strah od patnje i osamljenosti ; Sokratova smrt ; Isusova smrt ; kršćanstvo i smrt ; sv. Franjo i smrt ; Heidegger ; Levinas ; Majka Terezija
(Man ; death ; mortality ; fear of suffering and loneliness ; Socrates' death ; Jesus' death ; s. Francis and death ; Heidegger ; Levinas ; Mother Theresa)
Sažetak
Čovjek i smrt naziv je simpozija i ujedno uvodnoga predavanja u kojem autor najprije upućuje na ljudsku smrtnost, koja čovjeka dira puno dublje od događaja smrti koji se pojavljuje u nekom određenom trenutku. Autor ističe pomake u suvremenome zapadnom svijetu u odnosu na smrt: strah od patnje i osamljenosti, isticanje i značaj kvalitete života i sentimentalnosti kao argumenata za eutanaziju te različite načine bježanja od susreta sa smrću. Autor se posebno zadržava na dvije smrti koje su obilježile zapadno miπljenje: na Sokratovoj i Isusovoj smrti. Potom ukazuje na pomiješanosti grčkih i kršćanskih predodžbi da bi se potom osvrnuo na Heideggerovo i Levinasovo mišljenje o ljudskoj autentičnosti i odgovornosti za drugoga pred smrću. Članak završava mišlju kako smrt u mnogim slučajevima na sažet i snažan način pokazuje na srž življenoga života pri čemu za primjer uzima smrt Majke Terezije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija