Pregled bibliografske jedinice broj: 1045054
Nedostaci hrvatskog sustava lokalne samouprave i preporuke za unaprjeđenje
Nedostaci hrvatskog sustava lokalne samouprave i preporuke za unaprjeđenje // 16. međunarodno savjetovanje pravnika „Oktobarski pravnički dani“
Banja Luka, Bosna i Hercegovina, 2019. (pozvano predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, ostalo)
CROSBI ID: 1045054 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nedostaci hrvatskog sustava lokalne samouprave i preporuke za unaprjeđenje
(DISADVANTAGES OF THE CROATIAN LOCAL SELF- GOVERNMENT AND RECOMMENDATIONS FOR IMPROVEMENT)
Autori
Dobrić Jambrović, Dana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, ostalo
Skup
16. međunarodno savjetovanje pravnika „Oktobarski pravnički dani“
Mjesto i datum
Banja Luka, Bosna i Hercegovina, 03.10.2019. - 04.10.2019
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
lokalna samouprava, centralistički model upravljanja, demokratski deficit, neuravnoteženost upravno-teritorijalne podjele, dobro lokalno upravljanje, Hrvatska
(local self-government, centralized government, democratic deficit, territorial disparities, good local governance, Croatia)
Sažetak
U domaćem znanstvenom krugu dugo se vremena upozorava na neracionalnost teritorijalnog uređenja Hrvatske, potrebu za njegovom reorganizacijom, kao i provođenjem funkcionalne i fiskalne decentralizacije sustava. Obilježja su prevelikog broja općina i gradova njihov nedovoljan financijski i kadrovski kapacitet. Shodno tomu, jedinice nisu u stanju kvalitetno ispunjavati javne funkcije u čiju su svrhu i osnovane, a otprilike polovica njih nije u mogućnosti isplaćivati plaće svojim čelnicima i zaposlenicima bez pomoći središnje vlasti. U posebnom statusu financiranja nalaze se jedinice od posebne državne skrbi, jedinice u brdsko-planinskim područjima te na području otoka. Županije također nemaju financijskih mogućnosti za obavljanje temeljne funkcije koordinatora razvoja na svom području, kao ni za obavljanje poslova od regionalnog značaja. Osim toga, ovakvo teritorijalno uređenje predstavlja prepreku financijskoj decentralizaciji i gospodarskom razvoju zemlje. U radu su sistematizirani i pojedinačno analizirani ključni problemi hrvatskog sustava lokalne samouprave koji se odnose na upravno- teritorijalnu organizaciju, centralistički model upravljanja, politički legitimitet lokalnih tijela i tradicionalne hijerarhijske odnose između nacionalne i lokalne razine vlasti. Također, predložene su mjere čija bi primjena mogla doprinijeti unapređenju dobrog lokalnog upravljanja u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Rijeka