Pregled bibliografske jedinice broj: 1044758
Utjecaj art terapije kod osoba s posttraumatskim stresnim poremećajem
Utjecaj art terapije kod osoba s posttraumatskim stresnim poremećajem // Holistic approach to the patient / Kregar Velikonja, Nevenka (ur.).
Novo Mesto: Faculty of Health sciences, 2018. str. 240-251 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1044758 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj art terapije kod osoba s posttraumatskim stresnim poremećajem
(Treating PTSD with Art therapy)
Autori
Kosić, Radoslav ; Kosec, Tanja ; Gilja Balaž, Andreja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Holistic approach to the patient
/ Kregar Velikonja, Nevenka - Novo Mesto : Faculty of Health sciences, 2018, 240-251
ISBN
978-961-94392-6-5
Skup
8. mednarodna znanstvena konferenca Celostna obravnava pacienta = 8th international scientific conference Holistic approach to the patient
Mjesto i datum
Novo Mesto, Slovenija, 15.11.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
art terapija, PTSP, trauma
(art therapy, PTSD, trauma)
Sažetak
Art terapija jedna je od kreativnih terapija, a od drugih terapija razlikuje se svojim iskustvenim i neverbalnim karakterom. Karakteristično za art terapiju je svrhovita i metodička upotreba umjetnosti kroz crtež, sliku, kolaž, i drugo te na taj način pomaže oblikovati i izraziti osjećaje, misli i sjećanja. U kliničkoj praksi art terapija uglavnom se primjenjuje u kombinaciji s psihoterapijom usmjerenom na traumu. Kako se u terapijskom procesu priča razvija, fantazija i stvarnost se zbunjuju, što dovodi do samospoznavanja i katarzičkog puštanja, a pacijentu se pomaže u suočavanju s realnošću traume i prateće emocije. Umjetnički je izraz snažan način da sigurno sadrži i stvori odvojenost od zastrašujućeg iskustva traume. Art daje sigurnu mogućnost kada riječi nisu dovoljne da se kroz preživjelo iskustvo prođe sjećanjima, mislima i osjećajima. Kada se art ili kreativnost privuče u sesiju, na vrlo osnovnoj razini, dodiruju se i drugi dijelovi iskustva osobe. Ona pristupa informacijama ili emocijama kojima se možda ne može pristupiti samim razgovorom. Smanjenje primarnih simptoma PTSP-a i općenito poboljšanje kliničke slike bolesti je često prijavljeno kao rezultat uključenja pacijenta u art terapiju. Pojedini autori art terapiju u tretmanu PTSP-a opisuju kao pomoć u smanjenju simptoma ponovnog proživljavanja, izbjegavanja, pobuđenosti kao i emocionalnog numbinga.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet zdravstvenih studija u Rijeci
Profili:
Andreja Balaž Gilja
(autor)