Pregled bibliografske jedinice broj: 1044724
Dostupnost informacija i podrške za roditelje djece sa sumnjom i dijagnozom poremećaja iz spektra autizma
Dostupnost informacija i podrške za roditelje djece sa sumnjom i dijagnozom poremećaja iz spektra autizma // Rano otkrivanje, dijagnostika i podrška kod poremećaja iz spektra autizma : knjiga sažetaka / Šimleša, Sanja ; Šimanović, Marina (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu (HURID), 2019. str. 83-83 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1044724 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dostupnost informacija i podrške za roditelje djece sa sumnjom i dijagnozom poremećaja iz spektra autizma
(Availability of information and support for parents of children with suspected and diagnosed autism spectrum disorders)
Autori
Laštro, Sanja ; Draganić, Margarita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Rano otkrivanje, dijagnostika i podrška kod poremećaja iz spektra autizma : knjiga sažetaka
/ Šimleša, Sanja ; Šimanović, Marina - Zagreb : Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu (HURID), 2019, 83-83
ISBN
9789535585374
Skup
5. hrvatski simpozij o ranoj intervenciji u djetinjstvu: Rano otkrivanje, dijagnostika i podrška kod poremećaja iz spektra autizma
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 04.04.2019. - 06.04.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
podrška ; roditelji ; djeca s poremećajem iz autističnog spektra
(support ; parents ; children with autism spectrum disorders)
Sažetak
Posljednje vrijeme bilježi se porast svjesnosti o poremećaju iz spektra autizma, što dovodi do rasta broja informacija o samom poremećaju, kao i dostupnosti dijagnostike i podrške. S obzirom na vrlo mali broj istraživanja o ovoj problematici, cilj rada je prikupiti podatke koji će dati bolji uvid u trenutno stanje ovih stavki na području Hrvatske, budući da se u posljednje vrijeme učestalo vode medijske rasprave o dostupnosti dijagnostike i terapijskih postupaka osobama sa PSA-om. Metoda prikupljanja podataka bit će putem online upitnika upućenih roditeljima i skrbnicima osoba sa PSA-om (e-mail adrese roditelja obuhvaćenih terapijskim postupcima, u grupama podrške kroz društvene mreže i slično). Informacije koje se ovim upitnikom žele saznati vežu se uz opće demografske činjenice, najčešće kanale informiranja roditelja u procesu otkrivanja postojanja teškoća, dostupnosti terapijskih postupaka rane intervencije, uključenosti u jedan ili više načina podrške, kao I vremena čekanja na uključenja u iste. Pretpostavlja se da će zadovoljstvo mogućnostima podrške biti veće u gradskim područjima (Grad Zagreb i okolica), odnosno značajno manje u ruralnim krajevima. Također, s obzirom na podjednaku dostupnost novih tehnologija u cijeloj državi, pretpostavlja se da neće biti značajne razlike u dostupnosti samih informacija vezanih uz poremećaj iz spektra autizma. Uz rezultate upitnika, prikazat će se iskustvo Centra za ranu rehabilitaciju i podršku u zajednici Poliklinike SUVAG (podrška za roditelje) s navedenom temom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Logopedija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Poliklinika SUVAG