Pregled bibliografske jedinice broj: 1044517
Kršćanska vrijednost slobode u vremenu postmoderne
Kršćanska vrijednost slobode u vremenu postmoderne // Reformacija u Europi i njezini odjeci: povodom 500. obljetnice Lutherovih teza / Božić Bogović, Dubravka (ur.).
Osijek: Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2019. str. 439-466 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1044517 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kršćanska vrijednost slobode u vremenu postmoderne
(The Christian value of freedom in postmodern times)
Autori
Šundalić, Antun
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Reformacija u Europi i njezini odjeci: povodom 500. obljetnice Lutherovih teza
/ Božić Bogović, Dubravka - Osijek : Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2019, 439-466
ISBN
978-953-314-133-6
Skup
Međunarodni interdisciplinarni znanstveni skup Reformacija u Europi i njezini odjeci: povodom petstote obljetnice Lutherovih teza
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 19.10.2017. - 20.10.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
sloboda, kršćanstvo, protestantizam, postmoderna, solidarnost, pluralizam, demokracija
(freedom, Christianity, Protestantism, postmodernism, solidarity, pluralism, democracy)
Sažetak
Temeljne vrijednosti društvenoga života u svim razdobljima ljudske povijesti nisu uvijek bile iste. Dodavale su se i oduzimale već prema tome kakva je bila svjetovna, ali i duhovna vlast, kao i odnosi među njima. Vrijednost slobode je, međutim, bila jedna od konstanti prema kojoj se dato društvo određivalo slobodnim, demokratskim, društvom jednakosti, pravednosti i slično. U ovome članku će biti razmatrana vrijednost slobode s kršćanskog motrišta u vremenu postmoderne te će se pokušati opravdati teza da je vrijednost slobode conditio sine qua non održanja ljudskog dostojanstva. Kao temeljni predlošci za ovaj rad poslužit će dvije rasprave: rasprava M. Luthera „O slobodi kršćanina“ i rasprava H. Künga „Sloboda u svijetu“. Može li kršćansko poimanje slobode, koje svoje uporište ima u istini evanđelja, biti uporište životne orijentacije u društvu postmoderne? Koliko je vrijeme postmoderne u kojemu je inzistiranje na pravu na različitost i na suživot do jučer nespojivih egzistencija otvoreno orijentaciji na kršćansko poimanje slobode? Također se u članku analiziraju stavovi mladih o vrijednosti slobode, njenom značenju i sadržajima kojima je sloboda ispunjena u društvu postmoderne. Ovo su osnovne teme kojima se članak bavi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija