Pregled bibliografske jedinice broj: 1044100
Koordinacija, suradnja i podređenost crkvenih sudova
Koordinacija, suradnja i podređenost crkvenih sudova // Strukturalne pretpostavke sudske vlasti u Crkvi, Zbornik radova V. međunarodnog znanstvenog simpozija crkvenih pravnika u Zadru, 21. – 22. listopada 2011. / Šalković, Josip (ur.).
Zagreb: Glas Koncila, 2012. str. 91-102
CROSBI ID: 1044100 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Koordinacija, suradnja i podređenost crkvenih sudova
(COORDINATION, COOPERATION AND SUBORDINATION OF ECCLESIASTICAL TRIBUNALS)
Autori
BABIĆ, Lucija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Strukturalne pretpostavke sudske vlasti u Crkvi, Zbornik radova V. međunarodnog znanstvenog simpozija crkvenih pravnika u Zadru, 21. – 22. listopada 2011.
Urednik/ci
Šalković, Josip
Izdavač
Glas Koncila
Grad
Zagreb
Godina
2012
Raspon stranica
91-102
ISBN
978-953-241-357-1
Ključne riječi
crkveni sud, koordinacija, suradnja, podređenost, Rimska rota, Apostolska signatura
(ecclesiastical tribunal, coordination, cooperation, subordination, Roman Rota, Apostolic Signature)
Sažetak
Predmet ovoga rada su vanjski i unutarnji odnosi između sudova u kanonskome pravnom uređenju. Imajući u vidu pravna načela neovisnosti suda, pravednosti i prava stranaka na obranu, zakonodavac u kan. 1447 donosi zabranu sudjelovanja sudaca i sudskih službenika na nekome drugom stupnju. Koordinacija crkvenih sudova osim s ovog »negativnog« aspekta u Zakonicima kanonskoga prava pojavljuje se i u »pozitivnom« aspektu u odredbi kan. 1417, § 1, koja osigurava i naznačuje kao nepovredivo pravo svakog vjernika da svoj spor u bilo kojem stupnju suđenja i u bilo kojem stanju parnice podnese na suđenje Svetoj Stolici ili da ga kod nje pokrene. Odnos suradnje među crkvenim sudovima zakonodavac uređuje u dvijema odredbama kann. 1418 i 1469, § 2, koje su izrazito važne zbog ostvarenja procesnih čina istraživanja parnice ili priopćivanja spisa. Unatoč postojanju podjele sudova po stupnjevima, ona ne označava nikakav hijerarhijski odnos podređenosti između njih, budući je svaki sud neovisan i autonoman u svom djelovanju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo