Pregled bibliografske jedinice broj: 1043996
Savjest kao Božji dar čovjeku u kontekstu kulture života
Savjest kao Božji dar čovjeku u kontekstu kulture života // Diacovensia : teološki prilozi, 27 (2019), 4; 589-613 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1043996 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Savjest kao Božji dar čovjeku u kontekstu kulture
života
(Conscience as God’s Gift to Man in the Context of
the Culture of Life)
Autori
Vuletić, Suzana
Izvornik
Diacovensia : teološki prilozi (1330-2655) 27
(2019), 4;
589-613
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
savjest, naravni zakon, oblikovanje savjesti, priziv savjesti, kršćanska antropologija, moralna teologija, personalistička bioetika, dostojanstvo, vrijednost/nepovredivost/svetost života.
(conscience ; natural law ; formation of conscience ; appeal of conscience ; Christian anthropology ; moral theology ; personalistic bioethics ; dignity ; value/inviolability/sanctity of life)
Sažetak
Savjest igra veliku ulogu u moralnom održavanju osobnoga, vjerničkoga i profesionalnoga života. Biti savjestan u darovanoj slobodi djelovanja i moralne odgovornosti opredijeljenosti za ispravno postupanje u konformističkom društvu u kojem prevladavaju pluralistička (bio)etička uvjerenja, izlaže nas pred mnoštvo egzistencijalnih borbi u ustrajnosti savjesnoga postupanja. To se posebno očituje u primjeni brojnih znanstvenih dostignuća u kliničkoj praksi, koja otvara prostor za konfliktne situacije, sudjelovanjem u znanstvenim istraživanjima, dijagnostičkim i terapijskim postupcima i zahvatima koji nisu u skladu s moralnom savješću pojedinca, gdje se međusobno suprotstavljaju pragmatični ciljevi s medicinskom etikom, zaštitom ljudskih prava i dostojanstva života, što posljedično zahtijeva očuvanje savjesne opredijeljenosti prizivom savjesti. Da bi apel na priziv savjesti bio moralno utemeljen, potrebno je podrobnije se upoznati s etimološkim i moralnim određenjem savjesti u kontekstu teološkoga nauka, poštovati biopravne odrednice u etičkim i strukovno-profesionalnim načelima koji afirmiraju slobodu mišljenja, savjesti i vjeroispovijesti kao temeljna ljudska prava, zajamčena međunarodnim dokumentima i kodeksima medicinske etike i deontologije. Njihovim se udruženim inicijativama podupire moralna odgovornost savjesnoga postupanja koja iziskuje poštovanje dostojanstva, nepovredivosti i svetosti ljudskoga života, koji posebno dolaze do izražaja u perspektivi kršćanske antropologije, moralne teologije i personalističke bioetike.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo, Filozofija, Teologija, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Katolički bogoslovni fakultet, Đakovo,
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek
Profili:
Suzana Vuletić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus