Pregled bibliografske jedinice broj: 1043692
Neka načela u komunikaciji s bolesnikom
Neka načela u komunikaciji s bolesnikom // Služba Božja, 53 (2013), 3-4; 319-333 (domaća recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1043692 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neka načela u komunikaciji s bolesnikom
(Fundamental principles in communication with the patient)
Autori
Garmaz, Jadranka ; Mrdeša Rogulj, Zdenka
Izvornik
Služba Božja (0037-7074) 53
(2013), 3-4;
319-333
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
Komunikacija ; Bolesnik ; Odnos ; Empatija ; Načela komunikacije ; Tematski centrirana interakcija TCI ; Nenasilna komunikacija
(communication ; patient ; relationship ; empathy ; principles of communication ; theme-centred interaction (TCI) ; nonviolent communication)
Sažetak
Komunikacija je temelj svih ljudskih odnosa, a započinje komunikacijom sa samim sobom. U osnovi je riječi komunikacija (lat. communicare) dijeljenje, povezivanje. Povezivanje je pravi smisao komunikacije. Komunicirajući, dijelimo svoje misli, ideje, stavove, osjećaje i uvijek dajemo dio sebe. Dajući bolesniku naše riječi (informacije, podatke, upute), dajemo mu svoju dobrohotnost, uslužnost, pomoć, dajemo mu ljubav, a mi dobivamo samopoštovanje. Za bolesnika je ovo davanje izuzetno značajno jer je u stanju svoje bolesti izuzetno potrebit. Rad se sastoji od triju poglavlja. U prvom se tematizira općenito problematika komunikacije, u drugom se kratko skiciraju neki aksiomi i elementi komunikacije prema P. Watzlawicku i R.C.Cohn, a u trećem se izabiru neka načela u komunikaciji liječnika s bolesnikom. Metoda je deskriptivna, a djelomice analitička. Komunikacija je s bolesnikom izravna, interpersonalna komunikacija, razgovor licem u lice, ona od liječnika zahtijeva vještinu slušanja, vještinu govora, zahtijeva pokazivanje poštovanja, iskrenost, jasnu poruku, slušanje i razumijevanje. Svaka uspješna komunikacija, a posebno komunikacija s bolesnikom temelji se na odnosu, povjerenju koje izrasta iz kvalitetnog odnosa, aktivnom slušanju kao najdjelotvornijem sredstvu komuniciranja, umijeću/ vještini govora/razgovora, empatijskom razumijevanju i riječi koja kod bolesnika ima posebno, utješno značenje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne humanističke znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)