Pregled bibliografske jedinice broj: 1042235
Održivi ruralni turizam: "Linden Tree Retreat & Ranch" studija slučaja
Održivi ruralni turizam: "Linden Tree Retreat & Ranch" studija slučaja // Zbornik sažetaka radova 11. konferencije o DOP-u / Matešić, Mirjana (ur.).
Zagreb: Hrvatski poslovni savjet za održivi razvoj, 2019. str. 25-26 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1042235 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Održivi ruralni turizam: "Linden Tree Retreat &
Ranch" studija slučaja
(Sustainable rural tourism: Linden Tree Retreat &
Ranch case study)
Autori
Bušljeta Tonković, Anita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka radova 11. konferencije o DOP-u
/ Matešić, Mirjana - Zagreb : Hrvatski poslovni savjet za održivi razvoj, 2019, 25-26
Skup
11. konferencija o društveno odgovornom poslovanju (DOP)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.11.2019. - 20.11.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Lika ; lokalna zajednica ; prirodni resursi ; održivi razvoj ; održivi turizam
(Lika ; local community ; natural resources ; sustainable development ; sustainable tourism)
Sažetak
Održivi turizam je, prema ustaljenoj definiciji, pomno planirana akcija s jasnim, konkretnim i dugoročnim ciljevima, koja ne uzrokuje devastaciju okoliša, a uvažava ekonomske, društvene, ekološke i kulturne vrijednosti prostora na kojem se odvija. Stoga je cilj rada prikaz turističkog sadržaja u odredištu Linden Tree Retreat & Ranch, njegova nastanka i razvoja. Ovo odredište zadovoljava obje ranije navedene zadaće i uvažava ukupne sociokulturne i ekološke vrijednosti sela, odnosno tradicionalne hrvatske regije u kojoj se nalazi, Like, koju su modernizacijski procesi tijekom 19. i 20. stoljeća češće mimoilazili negoli mijenjali. Pozitivna posljedica takvih okolnosti očuvanost je njezinih prirodnih resursa. Ti resursi u novije se vrijeme pokušavaju koristiti na održiv način, jednako u Lici i ostatku Hrvatske. Međutim, imanje u Velikoj Plani jedinstven je primjer održivog turizma zbog sinergije s okolišem i lokalnom zajednicom, odnosno zbog originalnosti same ideje koja se dijelom ostvarila kao lokalnom kontekstu prilagođena preslika sjevernoameričkih domorodačkih praksi. Kako bismo što jasnije sagledali koncept održivog ruralnog turizma, ova studija slučaja najprije se temelji na analizi sekundarne literature. Potom se, uz pomoć kvalitativnog uvida (promatranje i polustrukturirani intervju) oslikava osviješteno, održivo djelovanje pod nazivom CIDER – eng. community (zajednica), integrity (integritet), development (razvoj), evolution (evolucija) i responsibility (odgovornost). Ovdje se radi o svojevrsnoj pomirbi ekoloških s ekonomskim interesima slijedom čega je postupno oblikovana prilika za daljnji razvoj i suradnju s ostalim akterima u poljoprivredi i turizmu o čemu je riječ u zaključnim razmatranjima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Anita Bušljeta Tonković
(autor)