Pregled bibliografske jedinice broj: 1040976
Mladi i stavovi prema policiji
Mladi i stavovi prema policiji // 24. Dani Ramira i Zorana Bujasa - Knjiga sažetaka / Jelić, Margareta ; Tomas, Jasmina (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ; Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2019. str. 130-130 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1040976 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mladi i stavovi prema policiji
(Youths' attitudes toward police)
Autori
Sučić, Ines ; Franc, Renata ; Pavlović, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
24. Dani Ramira i Zorana Bujasa - Knjiga sažetaka
/ Jelić, Margareta ; Tomas, Jasmina - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ; Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2019, 130-130
Skup
24. međunarodni psihologijski znanstveni skup: Dani Ramira i Zorana Bujasa (DRZB 2019)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.04.2019. - 13.04.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
policija, stavovi, mladi
(police, attitudes, youth)
Sažetak
Obilježja okoline, osobna iskustva te stavovi prema policijskoj učinkovitosti i pravednosti postupanja determiniraju stupanj povjerenja građana u policiju, percepciju legitimnosti policije, te spremnost na suradnju s policijom. Dosadašnja istraživanja impliciraju kako su upravo mladi najčešće žrtve kriminala, kako u odnosu na starije osobe imaju češće kontakte s policijom, ali da su ujedno i često neopravdano etiketirani kao „rizična“ populacija, te se osjećaju marginaliziranima i češće imaju negativna iskustva i sukobe s policijom. Najveći broj istraživanja vezan uz ispitivanje povjerenja i suradnju s policijom proveden je na odraslim osobama, a rijetko je razmatrana, potovo u europskom kontekstu, pretpostavka o mladima kao posebno vulnerabilnoj populaciji često izloženoj negativnim i kažnjavajućim postupcima autoriteta kao i načini na koji takav odnosa društva prema mladima determinira njihov stupanj povjerenja u policiju i spremnost na suradnju s policijom. Stoga je cilj ovog istraživanja bio ispitati (1) je li dob moderator povjerenja građana u policiju, odnosno je li dob moderator povjerenja u efikasnost, proceduralnu i distributivnu pravednost policije, te kooperacije s policijom (2) moderira li dob sudionika doprinos socio- demografskih karakteristika i kvalitete kontakta s policijom povjerenju u policiju i kooperaciji s policijom. U istraživanju je provedena sekundarna analiza podataka prikupljenih u sklopu Europskog društvenog istraživanja (www.europeansocialsurvey.org) i to modula Povjerenje u pravosuđe iz 2010. godine. Istraživanje je bilo provedeno u 28 zemalja, uključujući Hrvatsku, na ukupnom uzorku od 52458 sudionka. Podaci su prikupljeni ankteom na nacionalno reprezentativnim uzorcima sudionika starijih od 14 godina. Rezultati su ukazali kako mladi imaju negativniju percepciju kontakta s policijom, te manje povjerenja u policiju i manje su spremni na suradnju s policijom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija