Pregled bibliografske jedinice broj: 1040585
Prvi svjetski rat: civilno stanovništvo i društvo na području Istre
Prvi svjetski rat: civilno stanovništvo i društvo na području Istre // U sjeni Velikoga rata. Odraz ratnih zbivanja na život istarskoga civilnog staanovništva / Dabo, Mihovil ; Radošević, Milan (ur.).
Pula: Istarsko povijesno društvo ; Povijesni i pomorski muzej Istre, 2019. str. 15-31
CROSBI ID: 1040585 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prvi svjetski rat: civilno stanovništvo i društvo na području Istre
(World War I: Civilian Inhabitants and Society in Istria)
Autori
Šetić, Nevio
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
U sjeni Velikoga rata. Odraz ratnih zbivanja na život istarskoga civilnog staanovništva
Urednik/ci
Dabo, Mihovil ; Radošević, Milan
Izdavač
Istarsko povijesno društvo ; Povijesni i pomorski muzej Istre
Grad
Pula
Godina
2019
Raspon stranica
15-31
ISBN
978-953-59439-1-4
Ključne riječi
Prvi svjetski rat, Austro-Ugarska Monarhija, Kraljevina Italija, Istra, Puzla, civilno stanovništvo, egzodus, kultura sjećanja
(World War I, Austro-Hungarian Monarchy, kingdom of Italy, Istria, Pula, Civilian Inhabitants)
Sažetak
Na temelju historiografskih rezultata, vlastitih zapažanja i istraživanja autor u članku pregledno raspravlja o prilikama i položaju civilnoga stanovništva u Istri tijekom Prvoga svjetskoga rata. Ističe kako je to za Istru bilo iznimno nemirno i nesigurno vrijeme s puno nepredvidivih događaja u političkom i nacionalnom pogledu, ali i demografskom, socijalnom, vojnom i državno-pravnom pogledu. Od časa kada je 1915. Kraljevina Italija ušla u Veliki rat na strani antante, Istra je postala zaleđe talijanskoga bojišta, a i prostor koji je Antanta, odnosno Kraljevina Italija povremeno napadala zrakoplovima i torpedima s brodova. Pula i Poreč bili su najčešće napadani gradovi. Pomorska utvrda Pula, i industrijsko središte-glavna i najveća ratna luka Austro-Ugarske Monarhije - svojim položajem i značajem diktirala je sudbinu velikoga broja Istrana, osobito južnije od crte Limski kanal - Kanfanar - Barban - ušće rijeke Raše, odakle je zbog ratne opasnosti iseljeno u dubinu Monarhije oko 60.000 stanovnika. Bila je to tragična pogreška i veliko "humanitarno" stradanje toga stanovništva. Autor upozorava na najnovije znanstvene rezultate i upućuje na potrebu novih arhivskih istraživanja o položaju civilnoga stanovništva i društva u Istri.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest