Pregled bibliografske jedinice broj: 1040130
Prva iskustva policijskih službenika u provođenju pojedinačne procjene žrtava kaznenih djela
Prva iskustva policijskih službenika u provođenju pojedinačne procjene žrtava kaznenih djela // Policija i sigurnost, 28 (2019), 4; 468-489 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1040130 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prva iskustva policijskih službenika u provođenju
pojedinačne procjene žrtava kaznenih djela
(First Experiences of Police Officers in
Conducting Individual Assessment of Victims of
Criminal Offences)
Autori
Ivičević Karas, Elizabeta ; Burić, Zoran ; Filipović, Hrvoje
Izvornik
Policija i sigurnost (1330-0229) 28
(2019), 4;
468-489
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Pojedinačna procjena žrtve ; Žrtva ; Policija ; Posebne mjere zaštite ; Mjere procesne zaštite ; Mjere policijske zaštite
(individual assessment of victim ; victim ; police ; special protection measures ; procedural)
Sažetak
Rad je posvećen novom institutu pojedinačne procjene žrtve kaznenog djela, koji je u hrvatsko pravo uveden transponiranjem Direktive o uspostavi minimalnih standarda za prava, potporu i zaštitu žrtava kaznenih djela. U radu se analizira sadržaj i svrha pojedinačne procjene žrtve, a potom potreba fleksibilnosti postupka, posebne mjere zaštite žrtve te uloga procesnih tijela i drugih subjekata u njezinu provođenju. Posebna pozornost posvećena je specifičnoj ulozi policije, s obzirom na to da policijski službenici najčešće prvi dolaze u dodir sa žrtvama kaznenih djela te su samim time u poziciji da prvi pruže primarnu zaštitu i pomoć. Pritom se analiziraju rezultati empirijskog istraživanja provedenog na uzorku 103 kaznene prijave za kazneno djelo nasilja u obitelji iz čl. 179.a Kaznenog zakona, s priloženim ispunjenim obrascima pojedinačne procjene potreba 141 žrtve za zaštitom (N=141). Rezultati istraživanja prvih iskustava policijskih službenika u provođenju pojedinačne procjene žrtve pokazuju da je taj institut zaživio u praksi, budući da je od ukupno 141 žrtve za njih 110, odnosno 78, 01 %, utvrđena potreba za mjerama zaštite. No, uočene su i određene poteškoće, povezane ponajprije s problemom koncipiranja mjera zaštite kao prava žrtava, od kojih neka pripadaju svim žrtvama, dok su neka zajamčena samo pojedinim kategorijama ranjivih žrtava. Također, uočeno je da se u praksi policijskog postupanja ne diferenciraju jasno mjere koje su policijski službenici poduzeli sukladno s odredbama policijskog zakonodavstva, od mjera procesne zaštite koje propisuje Zakon o kaznenom postupku. Naposljetku, pojedini policijski službenici prepoznali su i to da mjere opreza u širem smislu mogu služiti zaštiti žrtve, s iznimkom uhićenja koje provodi policija i koju također treba percipirati i kao snažnu mjeru zaštite, posebice u slučajevima kaznenih djela nasilja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Napomena
Rad je prezentiran na Međunarodnoj znanstveno-
stručnoj konferenciji "Praktična primjena Zakona
o kaznenom postupku", održanoj 18. listopada
2019. god. na Policijskoj akademiji u Zagrebu.
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb,
MUP, Policijska akademija "Prvi hrvatski redarstvenik", Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)