Pregled bibliografske jedinice broj: 1039952
Dvojezičnost mađarskih Hrvata i njihovi stavovi prema stranim jezicima i učenju stranih jezika
Dvojezičnost mađarskih Hrvata i njihovi stavovi prema stranim jezicima i učenju stranih jezika // A Magyar Tudomany napjan elhangzott horvat (es angol) nyelvü elöadasok gyüjtemenye 2013-IG (Eötvös József Főiskolán, Baja) / Melicz, Zoltän (ur.).
Baja: Eötvös József College Press, 2015. str. 94-110
CROSBI ID: 1039952 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dvojezičnost mađarskih Hrvata i njihovi stavovi prema stranim jezicima i učenju stranih jezika
(The Bilingualism of Croatian Minority in hungary and Its Attitude towards learning Foreign Languages)
Autori
Legac, Vladimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
A Magyar Tudomany napjan elhangzott horvat (es angol) nyelvü elöadasok gyüjtemenye 2013-IG (Eötvös József Főiskolán, Baja)
Urednik/ci
Melicz, Zoltän
Izdavač
Eötvös József College Press
Grad
Baja
Godina
2015
Raspon stranica
94-110
ISBN
9786155429170
Ključne riječi
Hrvatska nacionalna manjina u Mađarskoj ; dvojezičnost mađarskih Hrvata ; prebacivanje kodova ; stavovi prema stranim jezicima ;
(Croatian national minority in Hungary ; bilingualism of Hungarian Croats ; code switching ; attitudes towards foreign languages)
Sažetak
Uvod ovoga rada daje neke statističke podatke o Hrvatima i njihovim prebivalištima u Mađarskoj, pregled najvažnijih istraživanja njihovoga jezika te minimalne uvjete za održavanje manjinskih jezika. Autor potom spominje dvije najvažnije karakteristike dvojezičnih govornika koje su mu bile važne kao poticaj za pisanje ovoga članka: viša metalingvistička svjesnost i pozitivni stavovi prema govornicima drugih jezika. Glavni je dio rada opis istraživanja provedenog u Mađarskoj na uzorku od stotinjak ispitanika. Autor je želio ispitati pretpostavke ispitanika o tome da li im je njihova dvojezičnost pomogla u učenju stranih jezika i kakvi su njihovi stavovi prema stranim jezicima. U istraživanju je rabljen upitnik vlastite izrade koji se sastojao od 32 pitanja i odnosio se na sedam domena upotrebe jezika. Ustanovljeno je da su u svim domenama zastupljena oba koda, ali da je mađarski dominantan jezik. Mađarski Hrvati pretpostavljaju da im je njihova dvojezičnost pomogla u učenju stranih jezika i imaju pozitivne stavove prema stranim jezicima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija