Pregled bibliografske jedinice broj: 1039808
U potrazi za ne-bolestima/Postmoderno shvaćanje bolesti kao biokulturne pojave
U potrazi za ne-bolestima/Postmoderno shvaćanje bolesti kao biokulturne pojave // Knjiga sažetaka MEDICINA, DRUŠTVO, ČOVJEK: Živost kritike Ivana Illicha (1926.-2002.) deset godina nakon njegove smrti / Rinčić, Iva (ur.).
Rijeka: Katedra za društvene i humanističke znanosti u medicini Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, 2012. str. 18-18 (predavanje, recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1039808 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
U potrazi za ne-bolestima/Postmoderno shvaćanje bolesti kao biokulturne pojave
(In search of non-disease / Postmodern understanding diseases as biocultural phenomena)
Autori
Rupčić, Darija ; Kelam, Ivica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka MEDICINA, DRUŠTVO, ČOVJEK: Živost kritike Ivana Illicha (1926.-2002.) deset godina nakon njegove smrti
/ Rinčić, Iva - Rijeka : Katedra za društvene i humanističke znanosti u medicini Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, 2012, 18-18
ISBN
978-953-6384-93-8
Skup
Simpozij MEDICINA, DRUŠTVO, ČOVJEK: Živost kritike Ivana Illicha (1926.-2002.) deset godina nakon njegove smrti
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 06.12.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
biomedicinski model, bolesti, ne-bolesti, Ivan Illich, bioetika
(biomedical model, diseases, non-diseases, Ivan Illich, bioethics)
Sažetak
Znanstveno zasnovan biomedicinski model, na kartezijanskomehanicističkoj, istrošenoj iluziji i paradigmi znanja, koji raste enormnom brzinom, promatra bolesti kao predmet i tijelo kao mehanički stroj. Iako je donio napredak i iskorijenio mnoge bolesti, otvara nam i alternativan put ka novom i još uvijek neizvjesnom shvaćanju bolesti kao promjenjivog procesa, koji nastaje prožimanjem kulture i biologije. Tako je bolest zagonetna, neposlušna i subjektivna, za razliku od biomedicinskog shvaćanja bolesti kao kvara mašine. Glavni je cilj promišljanje i razvijanje jedne rasute manjinske tradicije koja razmatra značaj kulturoloških utjecaja na zdravlje i bolesti. Upravo je osjetljiva ravnoteža između bolesti i kulture ono što konstituira neuhvatljivu istinu bolesti i postmoderno shvaćanje bolesti kao bio-kulturne pojave u biokulturnom modelu. Tako su postmoderne bolesti definirane upravo sviješću o tim složenim odnosima kulture i biologije i u tome je i bit razumijevanja posebnosti tzv. postmodernih bolesti, nasuprot prevladavajućem biomedicinskom shvaćanju i sve većim pritiscima farmaceutskih divova, koji u potrazi za novim bolestima, zdrave ljude pretvaraju u bolesne, i tako oduzimaju moć samo- izlječenja i razumijevanja samih sebe. Ivan Illich naglašava sveopću medikalizaciju života i razine zloćudne medicine biomedicinskog modela, koji paralizira proživljeno iskustvo i zasijeca duboko u samu ontološku strukturu čovjeka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek,
Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Osijek
Profili:
Ivica Kelam
(autor)