Pregled bibliografske jedinice broj: 1039691
Mudrolije. Internetski memi poslovičnoga karaktera na primjeru mrežne stranice Mudrolije sa Twittera
Mudrolije. Internetski memi poslovičnoga karaktera na primjeru mrežne stranice Mudrolije sa Twittera // Etnološka tribina: godišnjak Hrvatskog etnološkog društva, 49 (2019), 42; 152-172 doi:10.15378/1848-9540.2019.42.06 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1039691 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mudrolije. Internetski memi poslovičnoga karaktera na primjeru
mrežne stranice Mudrolije sa Twittera
(The Wisdoms (Mudrolije). Proverbial Internet Memes through the
Example of the Web Page Mudrolije sa Twittera)
Autori
Predojević, Željko
Izvornik
Etnološka tribina: godišnjak Hrvatskog etnološkog društva (0351-1944) 49
(2019), 42;
152-172
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
internetski mem ; digitalni folklor ; poslovica ; usmenoknjiževna poetika ; virtualna komunikacija ; društvene mreže ; Mudrolije sa Twittera
(internet meme ; digital folklore ; proverb ; oral literacy poetics ; virtual communication ; social networks ; Mudrolije sa Twittera)
Sažetak
U radu se govori o tekstualnim internetskim memima poslovičnoga karaktera koji se oblikom i sadržajem vežu uz poslovicu, a načinom prenošenja uz usmenoknjiževnu poetiku. Opisuju se memi s instagramske mrežne stranice Mudrolije sa Twittera, koji se dijele u dvije skupine. U prvoj su memi koji parafraziraju postojeće poslovice, a u drugoj su oni koji strukturom i stilizacijom oponašaju žanr poslovice, a koji se mogu promatrati kao njezini surogati u suvremenim načinima komunikacije. Zamjećuje se kako se ti novi memi ponašaju poput klasičnih kratkih usmenoknjiževnih oblika u internetskoj komunikaciji te svojom popularnošću i repetitivnošću na mreži stvaraju nove poruke poslovičnoga karaktera. Memi nastaju po receptu provjerenoga (kratkoća, istinitost, iskustvo) – odnosno usmenoknjiževna poetika izlazi iz svoga ustaljenog usmenog načina prenošenja te se pojavljuje u virtualnome prostoru u kojemu prenosi poruke istoga značenja, ali u drugačijemu (virtualnom, mrežnom) obliku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Etnologija i antropologija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Anthropological Literature