Pregled bibliografske jedinice broj: 1039501
Kulturna obrana - novi izazov za kazneno pravo u multikulturnom društvu
Kulturna obrana - novi izazov za kazneno pravo u multikulturnom društvu // Kazneno pravo: sinergija teorije i prakse Liber amicorum Petar Novoselec / Turković, Ksenija ; Munivrana Vajda, Maja ; Dragičević Prtenjača, Marta (ur.).
Zagreb: Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2019. str. 399-433
CROSBI ID: 1039501 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kulturna obrana - novi izazov za kazneno pravo u multikulturnom društvu
(Cultural Defense - A New Challenge for Criminal Law in a Multicultural Society)
Autori
Rittossa, Dalida
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Kazneno pravo: sinergija teorije i prakse Liber amicorum Petar Novoselec
Urednik/ci
Turković, Ksenija ; Munivrana Vajda, Maja ; Dragičević Prtenjača, Marta
Izdavač
Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2019
Raspon stranica
399-433
ISBN
978-953-270-121-0
Ključne riječi
kulturna obrana, zabluda o protupravnosti, multikulturno društvo, kaznenopravna teorija, sudska praksa
(cultural defense, the mistake of law, multicultural society, criminal legal theory, case law)
Sažetak
U radu se preispituje institut kulturne obrane koji je oblikovala dogmatska misao i sudska praksa anglosaksonskih sudišta krajem osamdesetih godina prošloga stoljeća. Ideju za pisanje rada na tu temu autorica je dobila u jednom od razgovora s profesorom Novoselcem o kaznenopravnim zabludama u teoriji i sudskoj praksi. No bio je potreban protek vremena od gotovo jednog desetljeća kako bi ta inicijalna ideja prošla kroz misaoni metafizički postupak i analitički se pretočila u stranice jednoga rada. Autorica je o kulturnoj obrani u kontekstu zablude o protupravnosti progovorila nastojeći pratiti legat profesora Novoselca koji je uvijek otvoreno pokazivao svoju naklonost ka filozofskoj misli i strast za ispitivanjem granica pravne norme. Razmišljajući o učinkovitosti jedne konkretne kaznenopravne odredbe, autorica je preispitala rasprave o utjecaju kulture na ljudsko ponašanje i filozofske postavke o ideji individualne pravde i multikulturalizma. Ukazala je i na ponuđene definicije kulturne obrane i njezine kaznenopravne učinke te objasnila njezinu intrinzičnu vezu sa zabludom o protupravnosti. Na temelju teorijskih rasprava i zaključaka novog empirijskog istraživanja provedenog na Županijskom sudu u Rijeci i Vrhovnom sudu Republike Hrvatske, predložene su smjernice za usvajanje kriterija za tumačenje postojanja i otklonjivosti kulturno uvjetovane zablude o protupravnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Napomena
Ovaj rad je financiralo Sveučilište u Rijeci projektom "Seksualno zlostavljanje djece u Republici Hrvatskoj – fenomenološke i etiološke perspektive" [uniri-drustv-18-86].
POVEZANOST RADA