Pregled bibliografske jedinice broj: 1039269
Geotermalna energija i njezin potencijal u vremenu energetske diversifikacije i tranzicije Republike Hrvatske
Geotermalna energija i njezin potencijal u vremenu energetske diversifikacije i tranzicije Republike Hrvatske // Zbornik radova 2, 10. međunarodne konferencije i izložbe o naftno-plinskom gospodarstvu i primarnoj energiji (Proceedings 2, 10th International Conference and Exhibition Oil, Gas and Primary Energy) / Meandžija, Ivan ; Pavlović, Darko ; Karasalihović Sedalar, Daria (ur.).
Zagreb, 2019. str. 53-62 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1039269 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Geotermalna energija i njezin potencijal u
vremenu energetske diversifikacije i tranzicije
Republike Hrvatske
(Geothermal energy and its potential in the time
of energy diversification and transition of the
Republic of Croatia)
Autori
Tumara, Dražen ; Pavlović, Darko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 2, 10. međunarodne konferencije i izložbe o naftno-plinskom gospodarstvu i primarnoj energiji (Proceedings 2, 10th International Conference and Exhibition Oil, Gas and Primary Energy)
/ Meandžija, Ivan ; Pavlović, Darko ; Karasalihović Sedalar, Daria - Zagreb, 2019, 53-62
Skup
10. međunarodna konferencija i izložba o naftno-plinskom gospodarstvu i primarnoj energiji
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 02.10.2019. - 03.10.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
geotermalni resursi ; geotermalni potencijal ; energetska tranzicija ; Hrvatska ; rezerve fosilnih goriva
(geothermal resources ; geothermal potential ; energy transition ; Croatia ; reserves of fossil fuels)
Sažetak
U današnje vrijeme karakterizirano rastom potrošnje energije, za svaku državu, pa tako i Republiku Hrvatsku, zadaća je osigurati dovoljnu količinu energije te pri tom u što većoj mjeri ostati energetski neovisan. Kada se u promišljanje o energetskoj neovisnosti uključe i klimatske promjene te energetska tranzicija s ciljem dekarbonizacije, stvari postaju značajno složenije. U tom kontekstu, važno je naglasiti da upravo obnovljivi izvori energije (OIE) uz energetsku efikasnost (EE) i dekarbonizaciju plina, a u širem kontekstu energetske tranzicije i očekivanih klimatskih promjena predstavljaju danas vrlo važan element energetske sigurnosti, održive energetike i ublažavanja klimatskih promjena. Prvi korak predstavlja analiza mogućih izvora energije na vlastitom tlu. S obzirom na relativno skromne rezerve fosilnih goriva, te već spomenutu dekarbonizaciju, na području Republike Hrvatske nužno je razmotriti i korištenje obnovljivih izvora energije pri čemu se to ne misli samo deklarativno. Zadnjih nekoliko desetljeća velika pozornost je usmjerena prvo na hidroenergiju i biomasu te zatim na energiju vjetra i Sunca što se može smatrati logičnim s obzirom na potencijal, kao i zrelost te cijenu tehnologije. No, ako se usporedi potencijal i dosadašnje korištenje, tada je pri analizi neophodno u obzir uzeti i geotermalnu energiju. U tom kontekstu, panonski dio Republike Hrvatske posjeduje značajan geotermalni potencijal koji je prilično zapostavljen. Najveći broj geotermalnih lokacija otkriven je u okviru naftno-geoloških istraživanja tijekom prošlog stoljeća. Osim konvencionalnih ležišta geotermalnih fluida, važni resursi geotermalne energije predstavljaju ležišta bez fluida, ali s povišenim temperaturama te nekonvencionalna ležišta prirodnog plina otopljenog u geotermalnoj vodi. Indicirani geotermalni potencijal svih lokacija u Republici Hrvatskoj mogao bi rezultirati s kapacitetom proizvodnje većim od 500 MWe, između 750 i 1.300 MWt te značajnim zalihama prirodnog plina. Korištenje geotermalne energije ima brojne prednosti u kontekstu održivog energetskog razvoja pri čemu se može ostvariti multiplikacijski učinak na gospodarstvo Republike Hrvatske.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija, Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo, Strojarstvo
Napomena
Uredništvo časopisa Hrvatske udruge naftnih inženjera i geologa u siječnju 2020 objavilo stručni časopis NAFTA i PLIN (Vol 39. No 161- 162., 2019.)u kojem se nalazi Zbornik radova 2. drugi dio s radovima koji su izloženi na 10 međunarodnoj konferenciji i izložbi o naftno- plinskom gospodarstvu i primarnoj energiji održanoj u Šibeniku od 2 do 3 listopada 2019.