Pregled bibliografske jedinice broj: 1038088
UTJECAJ UVOĐENJA KONTROLNE LISTE U KOLONOSKOPIJI I USPJEŠNOST KOLONOSKOPIJE
UTJECAJ UVOĐENJA KONTROLNE LISTE U KOLONOSKOPIJI I USPJEŠNOST KOLONOSKOPIJE // Hrana u zdravlju i bolesti:Specijalno izdanje povodom 11.simpozija ‘'Štamparovi dani''
Brodski Drenovac, Hrvatska; Pleternica, Hrvatska; Požega, Hrvatska, 2019. str. 26-27 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1038088 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
UTJECAJ UVOĐENJA KONTROLNE LISTE U KOLONOSKOPIJI I
USPJEŠNOST KOLONOSKOPIJE
(THE INFLUENCE OF COLONOSCOPY CHECKLIST
IMPLEMENTATION ON COLONOSCOPY SUCCESS RATE)
Autori
Hudeček, Kristina ; Hudeček, Krunoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Hrana u zdravlju i bolesti:Specijalno izdanje povodom 11.simpozija ‘'Štamparovi dani''
/ - , 2019, 26-27
Skup
11. međunarodni simpozij: Štamparovi dani: Zdravi stilovi života
Mjesto i datum
Brodski Drenovac, Hrvatska; Pleternica, Hrvatska; Požega, Hrvatska, 05.12.2019. - 08.12.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Bostonska klasifikacija ; kolonoskopija ; kontrolna lista ; uspješnost kolonoskopije
(Boston classification ; colonoscopy ; checklist ; colonoscopy success rate)
Sažetak
Uvod: Poboljšanje kvalitete usluga u zdravstvu i sigurnost bolesnika tijekom boravka u bolnici bitne su odrednice u provođenju zdravstvene zaštite. Brojna istraživanja vezana uz kontrolne liste govore u njihovu korist te se njihova primjena sve više potiče. Prednost kontrolne liste u endoskopiji svakako je međusobna interakcija između bolesnika i medicinskog osoblja te uključivanje bolesnika u provođenje kontrolne liste postupaka koje dovodi do većeg zadovoljstva bolesnika. Cilj: Istražiti utjecaj uvođenja kontrolne liste u kolonoskopiji na uspješnost kolonoskopije u ambulanti za endoskopiju u Općoj županijskoj bolnici Požega. Metode: U istraživanju je sudjelovalo 500 ispitanika. Kod 251 ispitanika uvedena je kontrolna lista postupaka koje su ispitanici trebali napraviti kako bi se uspjeli kvalitetno pripremiti za pretragu. Za 249 ispitanika ta lista nije bila dostupna. Oni su se pripremali samo uz upute za čišćenje crijeva. U razdoblju od šest mjeseci uspoređivao se učinak uvođenja kontrolne liste u eksperimentalnoj skupini u odnosu na kontrolnu skupinu. Podatci iz sestrinske liste prikupljeni su na dan dogovorene pretrage, prije i nakon izvođenja kolonoskopije. Kriteriji odabira ispitanika bili su svi punoljetni bolesnici kod kojih je indicirana kolonoskopija. Rezultati: Ispitanici koji su danima prije dogovorenog termina kolonoskopije slijedili upute za pripremu, prema Bostonskoj klasifikaciji, imali su značajno veću čistoću crijeva, značajno bolji doseg crijeva za vrijeme kolonoskopije te je uočeno više promjena na crijevu u smislu učinjenog broja biopsija i polipektomija nego kod bolesnika koji se nisu koristili kontrolnom listom postupaka. Zaključak: Utvrđena je statistički značajna razlika u bolesnika s uvedenom kontrolnom listom postupaka na uspješnost kolonoskopije.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Opća županijska bolnica Požega