Pregled bibliografske jedinice broj: 1038080
UPRAVLJANJE BOLI KOD BOLESNIKA S KRONIČNIM RANAMA
UPRAVLJANJE BOLI KOD BOLESNIKA S KRONIČNIM RANAMA // Hrana u zdravlju i bolesti:Specijalno izdanje povodom 11.simpozija ‘'Štamparovi dani''
Brodski Drenovac, Hrvatska; Pleternica, Hrvatska; Požega, Hrvatska, 2019. str. 24-25 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1038080 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
UPRAVLJANJE BOLI KOD BOLESNIKA S KRONIČNIM RANAMA
(PAIN MANAGEMENT IN PATIENTS WITH CHRONIC WOUNDS)
Autori
Lovrić, Božica ; Paun, Matea ; Vukas, Katarina ; Pezerović, Vlasta ; Mamić, Marin ; Cviljević, Sabina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Hrana u zdravlju i bolesti:Specijalno izdanje povodom 11.simpozija ‘'Štamparovi dani''
/ - , 2019, 24-25
Skup
11. međunarodni simpozij: Štamparovi dani: Zdravi stilovi života
Mjesto i datum
Brodski Drenovac, Hrvatska; Pleternica, Hrvatska; Požega, Hrvatska, 05.12.2019. - 08.12.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kronična rana ; bol ; mjerenje boli
(chronic wound ; pain ; pain measurement)
Sažetak
Uvod: Bol je čest simptom kod bolesnika s kroničnim ranama, te značajno utječe na kvalitetu života. Kontinuiranom procjenom boli, medicinska sestra će omogućiti pravovremeno terapijsko djelovanje. Metode: Provedeno je presječno istraživanje u OŽB Požega. Sudjelovali su punoljetni bolesnici s ranama koje nisu zacijelile duže od 8 tjedana. Obuhvaćeno je 60 bolesnika. Za procjenu boli je korištena Vizualno analogna skala u tri vremenske točke (kod prijema, pri previjanju rane i u mirovanju). Od statističkih testova korišten je Hi kvadrat test, MANOVA, te Bonferroni post hoc test. Rezultati: Utvrđeno kako postoji značajna statistička razlika u tri vremenska perioda mjerenja boli prema spolu ispitanika na način da su ispitanice značajno više procjenjivale razinu boli od ispitanika (p=0, 008). Statistička značajna razlika je uočena u tri vremenska perioda mjerenja boli prema vrsti rane (p<0, 001). Značajna razliku između razine boli kod prijema bolesnika i s ulkusom gdje procjenjuju bol značajno više od ispitanika s dekubitusom (p=0, 031) i površinskim ranama/kontuzijama (p=0, 006). Također ispitanici s gangrenom u istom vremenu mjerenja značajno višom procjenjuju bol od ispitanika s dekubitusom (p=0, 002) i ispitanika s površinskim ranama/kontuzijama (p=0, 006). Kod razine boli u mirovanju ispitanici s ulkusom značajno višom procjenjuju bol od ispitanika s površinskim 25 ranama/kontuzijama (p=0, 003). Postoji značajna statistička razlika u tri vremenska perioda mjerenja boli prema veličini rane, (p=0, 025). Ispitanici s ranom manjom od 5x5 cm značajno manjom procjenjuju razinu boli od ispitanika s operativnim rezom (p=0, 031), ranom veličine 10 x 10, (p=0, 029) i ranama velikih površina (p=0, 002). Zaključak: Doživljaj boli ovisi o doživljaju pojedinca i nije objektivno mjerljiv. Postoje velike osobne, kulturne i spolno uvjetovane razlike u izrazu boli. U rješavanju složenog zadatka upravljanja boli potrebno je izabrati model koji je kulturološki prihvatljiv i osjetljiv, kako bi se optimiziralo zadovoljstvo i ishod liječenja bolesnika.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Opća županijska bolnica Požega,
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek