Pregled bibliografske jedinice broj: 1037984
Postavljanje spomen-ploče u čast ćirilometodskoga i posebno hrvatskoglagoljskoga nasljeđa u papinskoj bazilici Svete Marije Velike u Vatikanu
Postavljanje spomen-ploče u čast ćirilometodskoga i posebno hrvatskoglagoljskoga nasljeđa u papinskoj bazilici Svete Marije Velike u Vatikanu // Slovo : časopis Staroslavenskoga instituta u Zagrebu, 68 (2018), 392-394 (nije recenziran, vijest, stručni)
CROSBI ID: 1037984 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Postavljanje spomen-ploče u čast ćirilometodskoga i posebno hrvatskoglagoljskoga nasljeđa u papinskoj bazilici Svete Marije Velike u Vatikanu
(Installment of the memorial plaque honoring the Cyril-Methodian and especially Croatian Glagolitic heritage in the papal basilica of St. Mary the Great in the Vatican City)
Autori
Vukoja, Vida
Izvornik
Slovo : časopis Staroslavenskoga instituta u Zagrebu (0583-6255) 68
(2018);
392-394
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, vijest, stručni
Ključne riječi
hrvatsko glagoljaštvo, spomen-ploča, papinska bazilika Sv. Marije Velike
(Croatian Glagolism, memorial plaque, papal basilica Saint Mary the Great)
Sažetak
Zahvaljujući inicijativi i velikomu trudu veleposlanika Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici gospodina Nevena Pelicarića, u spomen je na taj jedan od ključnih događaja ukupne ćirilometodske kulture od prije 1150 godina, a još i više na spomen tisuću godina dugoga hrvatskoglagoljskoga nasljeđa, toga najvjernijega i najduljega nastavka djela Svete Braće, na vidljivom mjestu u prostoru krstionice navedene papinske bazilike postavljena kamena ploča s uklesanim pozlaćenim natpisom koji glasi: »% U ovoj papinskoj bazilici 868. godine papa Hadrijan II. odobrio je glagoljske liturgijske knjige koje su sveti Ćiril i Metod sa svojim učenicima donijeli u Rim. U Rimu su za naše svećenike glagoljaše tiskani misali i brevijari na glagoljici sve do XX. stoljeća. Zahvalan hrvatski narod«. Navedeni je tekst uklesan glagoljicom, a onda i u prijevodu na talijanski jezik, naravno pisan latinicom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus