Pregled bibliografske jedinice broj: 1037901
Prva nacionalna procjena rizika - kritički osvrt
Prva nacionalna procjena rizika - kritički osvrt // 9. Međunarodna znanstveno-stručna konferencija "Dani kriznog upravljanja" Zbornik radova / Nađ, Ivan (ur.).
Velika Gorica: Veleučilište Velika Gorica, 2016. str. 281-288 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1037901 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prva nacionalna procjena rizika - kritički osvrt
(First National Disaster Risk Assessment - Critical
Review)
Autori
Šimac, Zaviša ; Holcinger, Nataša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
9. Međunarodna znanstveno-stručna konferencija "Dani kriznog upravljanja" Zbornik radova
/ Nađ, Ivan - Velika Gorica : Veleučilište Velika Gorica, 2016, 281-288
ISBN
978-953-7716-74-5
Skup
9. Međunarodna znanstveno-stručna konferencija - Dani kriznog upravljanja
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 12.04.2016. - 13.04.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
procjena rizika, katastrofa, preventiva, podaci
(risk assessment, disaster, prevention, data)
Sažetak
Procjena rizika samo je jedan dio smanjenja rizika od katastrofa, a temelj je sveobuhvatnog planiranja i djelovanja na smanjenju rizika. Podići svijest državnih službenika, dužnosnika, znanstvenika i stručnjaka o tome da se Procjena rizika izrađuje kako bi se smanjenju rizika pristupilo sistematično i okrenulo organiziranoj preventivi i prioritizaciji ulaganja, ali i kako bi se podigla svijest o rizicima prije nastanka katastrofa trebao je biti korak prije pristupanja izradi. Procjena 2015 od samog je početka nailazila na prepreke. Obaveza i potreba izrade Procjene rizika nije bila shvaćena dovoljno ozbiljno, Procjenu se smatralo samo jednim od dokumenata koje je potrebno izraditi radi ispunjavanja obaveza prema Europskoj komisiji ; proces izrade samog dokumenta shvaćen je olako, a i potreba za izradom sveobuhvatne procjene rizika na nacionalnoj razini nije bila ugrađena u svijest odgovornih ; međusektorska i unutar sektorska suradnja nije bila na zadovoljavajućoj razini ; itd. Svaka procjena rizika mora dati odgovore na tri pitanja – što bi moglo poći po zlu, koja je vjerojatnost da se to dogodi i koje bi bile posljedice tog događaja. Ovaj rad neće se baviti točnošću odnosno preciznošću dobivenih rezultata već će prikazati kako su na tri navedena pitanja utjecali nedostatak vremena, smjernica, kvaliteta poznatih i dostupnih podataka te ljudskih resursa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geografija, Vojno-obrambene i sigurnosno-obavještajne znanosti i umijeće