Pregled bibliografske jedinice broj: 1037699
PROCJENA TJELESNE TEMPERATURE RAZLIČITIM NEINVAZIVNIM METODAMA KOD BOLESNIKA U JEDINICI INTENZIVNOG LIJEČENJA
PROCJENA TJELESNE TEMPERATURE RAZLIČITIM NEINVAZIVNIM METODAMA KOD BOLESNIKA U JEDINICI INTENZIVNOG LIJEČENJA // Hrana u zdravlju i bolesti:Specijalno izdanje povodom 11.simpozija ‘'Štamparovi dani''
Brodski Drenovac, Hrvatska; Pleternica, Hrvatska; Požega, Hrvatska, 2019. str. 17-18 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1037699 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PROCJENA TJELESNE TEMPERATURE RAZLIČITIM
NEINVAZIVNIM METODAMA KOD BOLESNIKA U JEDINICI
INTENZIVNOG LIJEČENJA
(ASSESSMENT OF BODY TEMPERATURE BY VARIOUS NON-
INVASIVE METHODS IN PATIENTS AT INTENSIVE CARE
UNIT)
Autori
Soldo, Ivana ; Lovrić, Božica ; Soldo, Blaž
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Hrana u zdravlju i bolesti:Specijalno izdanje povodom 11.simpozija ‘'Štamparovi dani''
/ - , 2019, 17-18
Skup
11. međunarodni simpozij: Štamparovi dani: Zdravi stilovi života
Mjesto i datum
Brodski Drenovac, Hrvatska; Pleternica, Hrvatska; Požega, Hrvatska, 05.12.2019. - 08.12.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
bolesnik ; jedinica intenzivnog liječenja ; tjelesna temperatura ; neinvazivne metode
(patient ; intensive care units ; body temperature ; non-invasive methods)
Sažetak
Uvod: Tjelesna temperatura je važan vitalan znak koji daje uvid u pacijentovo zdravstveno stanje. U jedinici intenzivnog liječenja mjerenje temperature standardizirani je postupak koji se provodi više puta dnevno i jedan je od osnovnih parametara monitoringa pacijenata. Cilj: Cilj je ispitati postoje li razlike u izmjerenim vrijednostima tjelesne temperature ovisno o načinu mjerenja temperature. Tjelesna temperatura mjerena je alkoholnim toplomjerom aksilarno, na membrani tympani i temperaturnom sondom koja je flasterom fiksirana na kožu i provodila je 24- satni monitoring temperature tijela. Specifični ciljevi ove studije bili su ispitati je li: dužina hospitalizacije, prehrana bolesnika, pokrivenost bolesnika, vrijeme mjerenja temperature, priključenost na mehaničku ventilaciju, te je li pacijent kirurški ili ne, imaju utjecaj na visinu izmjerene temperature kod sva tri primijenjena postupka mjerenja. Metode: U istraživanju su sudjelovale 124 osobe, hospitalizirane u JIL-u Opće županijske bolnice Požega, a u istraživanje su uključeni kirurški i nekirurški bolesnici. Mjerenja temperature provedena su od 5. ožujka 2019. do 30. travnja 2019. godine. Ispitanici su podijeljeni u tri skupine: u prvoj skupini od 41 ispitanika temperatura je mjerena od 08-16 sati, drugoj skupini od 42 ispitanika temperatura je mjerena od 16-22 sata i trećoj skupini od 41 ispitanika temperatura je mjerena od 22-06 sati. Rezultati: Uočeno je da je postupak mjerenja temperature na membrani tympani najmanje pouzdan (p=0, 000). Vrijeme mjerenja (WilksLambda 0, 986, F=0, 658, p=0, 684) i tjelesno stanje bolesnika (WilksLambda 0, 987, F=0, 522, p=0, 668) nisu imali nikakav utjecaj na vrijednosti izmjerene temperature. Na visinu srednje vrijednosti temperature utjecala je hospitalizacija duža od 2 tjedna (Wilks’ Lambda= 0, 677, F=8, 560, p=0, 000), hranjenje na nazogastričnu sondu (Wilks’ Lambda= 0, 751, F=6, 116, p = 0, 000), pokrivenost plahtom(Wilks’ Lambda= 0, 730, F=14, 810, p = 0, 000) i primjena mehaničke ventilacije kod sva tri postupka mjerenja. Više srednje vrijednosti temperature imali su nekirurški bolesnici kod sva tri postupaka mjerenja. Zaključak: Istraživanje je pokazalo da je postupak mjerenja temperature na membrani tympani manje pouzdan od aksilarnog mjerenja i mjerenja sondom na površini kože. Na pouzdanost mjerenja na membrani tympani može utjecati otoskopski pravilno postavljanje senzora na bubnjić, nakupine u uhu, slaba vidljivost kod postavljanja senzora i drugi razlozi, a očitane vrijednosti temperature zbog navedenog mogu biti manje od stvarnih što je pokazalo i ovo istraživanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Opća županijska bolnica Požega,
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek
Profili:
Božica Lovrić
(autor)