Pregled bibliografske jedinice broj: 1037526
Papa Franjo: pontifikat nade
Papa Franjo: pontifikat nade // Spectrum, 50 (2017), 1; 5-54 (nije recenziran, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1037526 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Papa Franjo: pontifikat nade
(Pope Francis: Pontificate of Hope)
Autori
Baloban Stjepan ; Trputec, Đurđica
Izvornik
Spectrum (0352-6968) 50
(2017), 1;
5-54
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
pontifikat nade, simbolika puta, periferije, ekumenizam i međureligijski dijalog, promjene u kršćanskom životu, duhovna svjetovnost, kršćanin s punim radnim vremenom
(pontificate of hope, symbolism of the path, peripheries, ecumenism and interreligious dialogue, changes in the Christian life, spiritual secularity, full-time Christian)
Sažetak
Početak pontifikata pape Franje izazvao je veliki interes u svijetu i Crkvi. Samim odabirom imena bio je naznačen program pontifikata usmjeren na siromahe, postizanje jedinstva i mira među narodima i kršćanima, te na program unutarcrkvene reforme. U svojim apelima, Papa se s jednakom odgovornošću obraća svjetskim moćnicima na račun nepravednog gospodraskog sustava, te Crkvi koja bi trebala biti više evangelizatorski, a ne autereferencijalno usmjerena. Kao reakcije na spomenuta nastojanja pape Franje, uslijedile su brojne kritike iz svijeta, ali i iz same Crkve. To su bili poticaji za ovaj rad u kojem se nastoji ukazati na pozitivno djelovanje pape Franje pod vidom nade, prepoznatljivo kao „pontifikat nade“. Iz rada proizlazi autentičnost svjedočanstva evanđelja Isusa Krista u životu pape Franje za vrijeme ali i prije pontifikata. Rad se sastoji od tri poglavlja. Prvo poglavlje, pod naslovom: „Životni put Jorge Maria Bergoglia – pape Franje“, opisuje život Jorge Maria Bergoglia prije pontifikata, kao ključnog za razumijevanje kontinuiteta života i djelovanja u samom pontifikatu. U drugom poglavlju koje nosi naslov: „Papa koji budi nadu u svijetu“, analiziraju se poticaji pape Franje na području različitih periferija u današnjem svijetu. Uz egzistencijalne periferije, ukazuje se na značnje učenja i gesta pape Franje prema periferijama ekumenizma te međureligijskog dijaloga, kao trajnih putova ostvarenja nade u svijetu. U posljednjem, trećem poglavlju: „Papa koji budi nadu u Crkvi“, analizira se viđenje pape Franje na život u Crkvi, kako u odnosu na negativnosti koje se događaju tako i s obzirom na pozitivnosti koje bude nadu, te vraćaju snagu u evangelizacijsko djelovanje Crkve u suvremenom svijetu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija