Pregled bibliografske jedinice broj: 1037340
Znanja, mišljenja i učestalost konzumiranja psihoaktivnih tvari među srednjoškolcima u Osijeku i Splitu
Znanja, mišljenja i učestalost konzumiranja psihoaktivnih tvari među srednjoškolcima u Osijeku i Splitu // 7. brodski simpozij o alkoholizmu, kockanju i modernim ovisnostima: Prevencija ovisnosti - temelj zdravog odrastanja. Knjiga sažetaka. / Miškulin, M ; Cvitković, A ; Gabud Gjurčević, S. (ur.).
Slavonski Brod: Nastavni zavod za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, 2019. str. 60-61 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1037340 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Znanja, mišljenja i učestalost konzumiranja psihoaktivnih tvari među srednjoškolcima u Osijeku i Splitu
(Knowledge, opinions and frequency of psychoactive substance use among high school students in Osijek and Split)
Autori
Miškulin, Ivan ; Pelcl, Barbara ; Miškulin, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
7. brodski simpozij o alkoholizmu, kockanju i modernim ovisnostima: Prevencija ovisnosti - temelj zdravog odrastanja. Knjiga sažetaka.
/ Miškulin, M ; Cvitković, A ; Gabud Gjurčević, S. - Slavonski Brod : Nastavni zavod za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, 2019, 60-61
Skup
7. brodski simpozij o alkoholizmu, kockanju i modernim ovisnostima "Prevencija ovisnosti – temelj zdravog odrastanja"
Mjesto i datum
Slavonski Brod, Hrvatska, 21.11.2019. - 22.11.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
psihoaktivne tvari ; droge ; adolescenti ; Split ; Osijek
(psihoactive substances ; drugs ; adolescents ; Split ; Osijek)
Sažetak
Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi znanje, stavove i učestalost konzumacije psihoaktivnih tvari u srednjoškolskoj populaciji Osijeka i Splita te istražiti postoji li povezanost između navedenih varijabli te sociodemografskih i socioekonomskih obilježja istraživane populacije. Ukupno 342 učenika iz četiri srednje škole s područja Splita i Osijeka, su u razdoblju od ožujka do lipnja 2019. godine ispunili anonimni anketni upitnik. Utvrđeno je kako 51, 2% svih ispitanika smatra da je marihuana droga, 30, 1% ne smatra da je marihuana droga te 18, 7% ne zna je li marihuana droga. Nadalje, 66, 1% ispitanika smatra kako je moguće postati ovisan o marihuani, 12, 9% ispitanika smatra da nije moguće postati ovisan o marihuani, a 21, 1% ne zna je li moguće postati ovisnikom o marihuani. Najviše učenika (48, 2%) izjasnilo se da marihuanu treba legalizirati samo u zdravstvene svrhe kod teško bolesnih ljudi, 27, 2% ispitanika smatra da je treba legalizirati u potpunosti, 17% ispitanika se izjašnjava kako ih nije briga treba li je legalizirati ili ne, a najmanji postotak bilježi mišljenje kako marihuanu ne treba legalizirati (7, 6%). Istraživanje je pokazalo kako su ispitanici koji imaju blaži stav prema konzumaciji psihoaktivnih tvari češći konzumenti tih tvari te kako su ispitanici koji se lošije slažu s roditeljima nešto češće konzumenti ovih tvari u usporedbi s ispitanicima koji se bolje slažu s roditeljima.Istraživanje je pokazalo kako je iskrena i kvalitetna komunikacija s roditeljima kroz koju bi adolescenti dobili potrebna znanja o psihoaktivnim tvarima te ujedno podigli razinu vlastitog samopouzdanja jedan od bitnih čimbenika nužnih za smanjivanje konzumacije ovih tvari u promatranoj populaciji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Osijek,
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek